MELALEUCA GIBBOSA Labill. – kajeput hrbolatý

Syn.: Myrtoleucodendron gibbosum (Labill.) Kuntze
Česká jména: kajaputník hrbolatý (Berchtold et Presl 1825), kajaput (Presl 1846), kajeput (Mareček 1997)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Melaleuca gibbosa

Rozšíření: Vyskytuje se na jihovýchodě Austrálie a v severní a východní části Tasmánie (rovněž Furneauxovy ostrovy nacházející se v Bassově průlivu). Na pevnině jeho areál sahá od jihoaustralského Eyrova poloostrova přes jihovýchod Jižní Austrálie až do jihozápadní Victorie.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na vřesovištích, obvykle na písčitých půdách. Kvete od října do května.

Melaleuca gibbosa

Popis: Keř dosahující výšky až okolo 300 cm, s větvemi vystoupavými až přímými, lysými a letorosty řídce chlupatými. Listy jsou křižmostojné, přisedlé, vejčité až obvejčité, 2–6 mm dlouhé a 1–4 mm široké, na vrcholu tupé, zahnuté, po obou stranách listu se 3 žilkami. Květenství je klasnaté, jen krátké, zhruba 2 cm dlouhé a 1,5 cm široké, vyrůstá na bázi postranních olistěných větvích; listeny jsou listům podobné, opadavé; kališní lístky jsou jen 0,5 mm dlouhé, s blanitým okrajem; tyčinek je ve svazečcích 15–20, jsou růžové až nachové, nitky jsou 2,5–5 mm dlouhé. Plodem je dřevnatá tobolka, dosahuje v průměru okolo 4 mm.

Záměny: Tento druh je možné na australské pevnině zaměnit za podobný kajeput křížolistý (Melaleuca decussata), jenž se podobá stavbou i barvou květenství, tvarem plodů i křižmostojným postavením listů. Odlišný je však tvar jeho listů – jsou čárkovité až úzce kopinaté, kajeput hrbolatý je má vejčité až obvejčité.

Melaleuca gibbosa
Melaleuca gibbosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Flinders Chase National Park).