Podél silnice Chodeč – Dolní Zimoř (okres Mělník), na jižním okraji CHKO Kokořínsko, se nalézá několik rostlinopisně zajímavých travnatých ploch s roztroušenými dřevinami a křovinatými lemy, částečně chráněných jako přírodní památka Na oboře, vyhlášená v roce 2001 na čtyřech samostatných výměrách o celkové ploše 3,5 ha.
Předmětem ochrany přírodní památky jsou stepní teplomilné trávníky s válečkou prápořitou (Brachypodium pinnatum) a hlaváčem žlutavým (Scabiosa ochroleuca) a na ně navázaných vzácných druhů rostlin a živočichů, především modráska hořcového Rebelova (Maculinea alcon rebelii) a jeho hostitelské rostliny, hořce křížatého (Gentiana cruciata).
Výskyt náročnějších druhů rostlin je dán překrytím neúživných pískovců sprašovými návějemi, dostatek vápenatých iontů dokládá např. výskyt jaterníku podléšky (Hepatica nobilis) a ostřice horské (Carex montana) v okolních lesích. Z běžných rostlin rostou na travnatých plochách dobromysl obecná (Origanum vulgare), pipla osmahlá (Nonea pulla), penízek prorostlý (Noccaea perfoliata), pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias), chrpa čekánek (Centaurea scabiosa), kozinec sladkolistý (Astragalus glycyphyllos), čičorka pestrá (Securigera varia), řepík lékařský (Agrimonia eupatoria), ostřice chabá (Carex flacca), pupava obecná (Carlina vulgaris), zběhovec lesní (Ajuga genevensis), hadinec obecný (Echium vulgare). Z dřevin stojí za zmínku především výskyt jalovce obecného (Juniperus communis). Rostou zde i vzácnější druhy, mimo již zmíněný hořec to je též vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), uváděny jsou dále zvonek boloňský (Campanula bononiensis), sasanka lesní (Anemone sylvestris) a některé zárazy.
Zajímavá jsou i další místa mimo chráněné území, na skalách lze spatřit česnek šerý horský (Allium senescens subsp. montanum) a na několika travnatých místech v okolí např. rožec krátkoplátečný (Cerastium brachypetalum) nebo dokonce titěrnou ostřici ptačí nožku (Carex ornithopoda).
Fotografováno dne 4. 5. 2015.