Syn.: Caruelia algeriensis Jord., Caruelia arabica (L.) Parl., Caruelia hipponensis Jord., Caruelia macrocoma Jord., Caruelia ochroleuca Jord., Caruelia stenopetala Jord., Eliokarmos aureum Raf., Loncomelos latifolium (L.) Raf., Melomphis arabica (L.) Raf., Melomphis patens Raf., Ornithogalum arabicum var. algeriense (Jord.) Maire, Ornithogalum arabicum var. hipponense (Jord.) Maire, Ornithogalum arabicum var. macrocomum (Jord.) Maire et Weiller, Ornithogalum arabicum var. ochroleucum (Jord.) Maire et Weiller, Ornithogalum arabicum var. stenopetalum (Jord.) Maire et Weiller, Ornithogalum latifolium L., Stellaris latifolia (L.) Moench
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Mediteránní druh, roste v jihovýchodní Evropě (bývalá Jugoslávie, Řecko, Itálie včetně Sardinie a Sicílie), v jihozápadní Evropě (Korsika, Portugalsko, Španělsko včetně Baleárských ostrovů), v Makaronésii (Madeira a Kanárské ostrovy, zde není původnost zcela jistá, snad sem byl zavlečen), v severní Africe (Maroko a severní Alžírsko). Je hojně pěstován, ve vhodných podmínkách zplaňuje, je zdomácnělý v Izraeli a v jižní a jihozápadní Austrálii.
Ekologie: Roste na suchých písčitých a skalnatých stanovištích. Kvete v dubnu až květnu.
Popis: Vytrvalá cibulovitá bylina, dorůstá výšky 20–80 cm. Z vejčité cibule vyrůstá přízemní růžice 5–6 tmavě zelených mečovitých listů, až 60 cm dlouhých a u báze 1–3 cm širokých; listy za květu odumírají. Květenstvím je volný chocholík z 6–25 květů, výškou přesahující listy; dolní stopky jsou až 6 cm dlouhé, horní kratší. Květy mají průměr 5–6,5 cm, jsou vonné, okvětních lístků je 6, jsou bílé nebo krémově bílé, 2–3 cm dlouhé, vejčité s krátkou nasazenou špičkou. Semeník je svrchní, obvejčitý až téměř kulovitý, fialově černé barvy, tyčinek je 6, s žlutě oranžovými prašníky. Plodem jsou zelené válcovité tobolky.
Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina, také k řezu.
Fotografováno ve dnech 18. 4. 2014 (Malta, Golden Bay) a 19. 4. 2014 (útesy u Hagar Quim).