Syn.: Geraniospermum capitatum (L.) Kuntze, Geraniospermum clavatum (L’Hér. ex DC.) Kuntze, Geranium capitatum L., Geranium rosa DC., Hoarea capitata Sweet
Česká jména: čapínos (Presl 1846), pelargonie (Dostál 1950), pelargónie, muškát hlavatý (Mareček 1999)
Slovenská jména: pelargónia (Dostál 1950)
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape a KwaZulu-Natal.
Ekologie: Roste podél pobřeží na písečných dunách i na pahorcích budovaných pískovci nebo i krystalickými horninami; velmi často obsazuje narušená, disturbovaná stanoviště.
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř; dorůstá výšky až 1 m; stonky jsou silné, poléhavé až vystoupavé, vzácněji přímé. Listy jsou střídavé, v obrysu téměř okrouhlé, na bázi srdčité, asi 6 cm široké a 4,5 cm dlouhé, většinou dlanitolaločnaté, s 3–6 laloky, na okraji zubaté, hustě žláznatě chlupaté a po rozemnutí intenzivně vonící; řapík je nanejvýš 4 cm dlouhý, přímý, vlnatě chlupatý; palisty jsou srdčité. Okolíky vyrůstají na vlnaté stopce dlouhé až 10 cm, nesou 8–20 květů; květy jsou pětičetné, téměř pravidelné, „češule“ (přirostlá květní stopka k ostruze) je 3–8 mm dlouhá; kališní lístky jsou volné, trojúhle vejčité, zelené; korunní lístky jsou 1,5–2 cm dlouhé a 5 mm široké, obkopinaté, růžové, s tmavším žilkováním, horní jsou poněkud větší než dolní; andreceum tvoří 3 staminodia a 7 fertilních, stejně dlouhých tyčinek; gyneceum má svrchní semeník z 5 plodolistů. Plody jsou rozpadavé, dlouze zobanité.
Využití: Občas se pěstuje a destilují se z něj vonné silice, užívané v parfumerii.
Ohrožení a ochrana: Mezi ohroženými druhy jmenovanými jihoafrickým červeným seznamem je zařazen do skupiny taxonů vyžadujících pozornost (least concern).
Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan, West Coast National Park).