Syn.: Geraniospermum peltatum (L.) Kuntze, Geranium peltatum L., Pelargonium lateripes L’Hér.
Česká jména: čapínos štítnatý (Presl 1846), pelargónie (Mareček 1999)
Slovenská jména: pelargónia (Dostál 1950)
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky z provincií Western a Eastern Cape, roste v oblasti mezi průsmykem Bainskloof a městem East London. Zplanění je hlášeno z Kalifornie, Portorika a Kanárských ostrovů.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou křovinami porostlé pobřežní duny, ale vyskytuje se i ve vnitrozemí v sukulentních křovinách, např. v oblasti Klein Karoo. Lokality vystupují až do nadmořských výšek kolem 1200 m. Hlavní doba kvetení připadá na jaro.
Popis: Dosti statná vytrvalá rostlina charakteru opíravé liány, dorůstá výšky až 2 m; lodyhy jsou bylinné, dužnaté, mohou být až 4 m dlouhé. Listy jsou poněkud sukulentní, jednoduché, v obrysu okrouhlé, často 5–7laločné, kožovité, často na okraji červeně lemované. Květenství jsou okolíky po 2–9 květech; květy jsou souměrné, 4–5 cm v průměru, nevonné; „češule“, do níž srůstá květní stopka a ostruha horního korunního lístku, je dlouhá 2–3 cm; kališní lístky jsou volné, načervenalé; koruna je světle růžová až karmínová, řidčeji bílá, 2 širší horní korunní lístky nesou tmavší červené skvrny; andreceum tvoří 3 staminodia a 7 fertilních tyčinek; semeník je svrchní, tvořený 5 neúplně srostlými plodolisty. Rozpadavé plody jsou zobanité.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam květeny Jihoafrické republiky (2009) klasifikuje tento druh jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Využití: Kolem roku 1700 byl tento druh přivezen do Nizozemska a asi o 75 let později do Velké Británie. Patří k základním výchozím druhům pěstovaných hybridních pelargonií. Domorodé obyvatelstvo používalo vymačkanou šťávu proti bolestem v krku, prášek ze sušených listů má antiseptické účinky.
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Kirstenbosch National Botanical Garden).