PRUNUS ×YEDOENSIS Matsum. – višeň jedoská

Syn.: Cerasus nudiflora (Koehne) T. Katsuki et Iketani, Cerasus yedoensis (Matsum.) T. T. Yü et C. L. Li, Prunus nudiflora (Koehne) Koidz., Prunus paracerasus Koehne, Prunus yedoensis var. nudiflora Koehne
Česká jména: višeň jedoská (Mareček 1999)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité

Prunus × yedoensis

Rozšíření: Hybrid nejistého původu, snad kříženec východoasijských taxonů Prunus spachiana f. ascendens a Prunus lannesiana var. speciosa, někdy se však hovoří i o jeho původu jihokorejském, údajně by se měl vyskytovat na jihokorejském ostrově Čedžu (Prunus yedoensis var. nudiflora). Druhotně je rozšířen v jižní části Japonska a na Korejském poloostrově. Do Evropy i Severní Ameriky byla dřevina introdukována na začátku 20. století, na obou těchto kontinentech se záhy stala jednou z nejpopulárnějších okrasných sakur. Pěstuje se v řadě kultivarů.

Ekologie: Vysazuje se v zahradách a parcích, v Japonsku často v parcích při březích vodních toků. Kvete v průběhu dubna, ještě před olistěním.

Prunus × yedoensis

Popis: Menší opadavý strom, 12–15 m vysoký, s kmenem přímým, borkou hladkou, šedohnědou, větvemi vystoupavými a letorosty chlupatými. Řapík je až 2,5 cm dlouhý, chlupatý, čepel je eliptická až obvejčitá, 6–12 cm dlouhá a 5–7 cm široká, po okraji 2krát pilovitá, na vrcholu zašpičatělá, světle zelená, na rubu s chlupatými žilkami, na podzim se listy zbarvují do žlutooranžova až červena. Květy vyrůstají v krátkých hroznech po 5–6, dosahují průměru 30–35 mm; kalich je chlupatý, korunní lístky jsou vejčité až skoro okrouhlé, 6–19 mm dlouhé a 12–16 mm široké, nejprve narůžovělé, záhy bílé. Plody jsou kulovité, o průměru 7–8 mm, v době zralosti černé.

Prunus × yedoensis
Prunus × yedoensis
Prunus × yedoensis
Prunus × yedoensis
Prunus × yedoensis
Prunus × yedoensis

Fotografováno dne 7. 4. 2019 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).