RUBUS BAMBUSARUM Focke – ostružiník / ostružina

Syn.: Rubus henryi var. bambusarum (Focke) Rehd.
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Systematické zařazení: Rubus sect. Malachobatus Focke

Rubus bambusarum

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se jen ve střední Číně, od provincií Šen-si a Chu-pej na severu po S‘-čchuan a Kuej-čou na jihu.

Ekologie: Roste na lesních světlinách a v lesních lemech, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3000 m. Kvete od května do června.

Popis: Stálezelený popínavý keř, s prýty červenohnědými až šedohnědými, s ostny slabě zahnutými, plstnatými či olysalými. Řapík je plstnatý, později olysalý, listy jsou 3(–5)četné, lístky jsou téměř přisedlé, úzce kopinaté až eliptické, 7–13 cm dlouhé a 1–3 cm široké, poněkud kožovité, na bázi klínovité, po okraji nevýrazně pilovité, na vrcholu zašpičatělé, na líci lysé, na rubu hustě našedle či nažloutle plstnaté; palisty jsou opadavé, kopinaté až eliptické, až 15 mm dlouhé, chlupaté, špičaté až zašpičatělé. Květenství je terminální nebo axilární, hroznovité, 8–12 cm dlouhé, vřeteno je chlupaté, ostnité; listeny jsou kopinaté až vejčité, až 12 mm dlouhé, chlupaté, celokrajné nebo při vrcholu pilovité; stopka je až 10 mm dlouhá, kalich je hustě chlupatý, kališní cípy jsou v době plodu zahnuté, kopinaté, 7–10 mm dlouhé, celokrajné, zašpičatělé, korunní lístky jsou eliptické až obvejčité, 5–7 mm dlouhé, červené až nachové. Plody jsou peckovičky, souplodí je skoro kulovité, v době zralosti červené až načernalé.

Záměny: Druh poněkud připomíná rovněž středočínský druh Rubus henryi, který však nemá listy 3četné, nýbrž jen 3klané až 3dílné.

Využití: Ze sušených listů se připravuje čaji podobný nápoj.

Rubus bambusarum
Rubus bambusarum
Rubus bambusarum

Fotografováno dne 4. 6. 2019 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).