RUBUS CISSOIDES A. Cunn. – ostružiník / ostružina

Syn.: Rubus australis var. cissoides (A. Cunn.) Focke
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Rubus cissoides

Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech a také na ostrově Stewartově.

Ekologie: Roste v nížinných, podhorských i horských lesích, v lesních lemech a křovinách. Kvete od srpna do prosince.

Popis: Dřevitá liána s prýty v průřezu okrouhlými, nejprve roztroušeně pokrytými stopkatými žlázkami, později olysalými, s ostny srpovitě zahnutými, načervenalými. Listy jsou 3–5četné, lístky jsou tvarově velmi variabilní, úzce kopinaté až vejčité, kožovité, lysé, lesklé, po okraji ostře pilovitě zubaté, terminální lístek je 4–15 cm dlouhý a 1–6 cm široký, jeho řapíček dosahuje nanejvýše 2/3 délky čepele. Rostliny ze Severního ostrova mají čepele lístků většinou dosti úzké, podlouhle kopinaté, exempláře na Jižním a Stewartově ostrově zas širší, vejčité, což je i případ exempláře na našich fotografiích. Květenství je větvené, latnaté, až 60 cm dlouhé, korunní lístky jsou bílé. Souplodí je v době zralosti oranžové až červené.

Záměny: Trochu podobný rovněž novozélandský druh Rubus australis má řapíček terminálního lístku stejně dlouhý nebo i delší než čepel samotného lístku, zubů po jeho okraji je obvykle na každé straně čepele méně než 10. Další zdejší druh Rubus schmidelioides má lístky jen úzce kopinaté, navíc obvykle i na rubu plstnaté.

Poznámka: Z Nového Zélandu je uváděno 35 druhů ostružiníků, většina z nich není původních, zdejších endemických druhů je v tomto rodu šest.

Rubus cissoides
Rubus cissoides
Rubus cissoides

Fotografovala Věra Svobodová, dne 30. 11. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Abel Tasman National Park).