Syn.: Rubus bifrons var. laciniatus (Willd.) Dalla Torre et Sarnth., Rubus corylifolius var. laciniatus (Willd.) Wallr., Rubus nemoralis f. laciniatus (Willd.) A. Beek, Rubus vulgaris var. laciniatus (Willd.) Dippel, Rubus vulgaris f. laciniatus (Willd.) Frid.
Česká jména: ostružiník dřípený (Kubát 2002)
Slovenská jména: ostružina strapatá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Druh neznámého původu, snad vznikl v kultuře, byl pěstován již v 17. století. Díky své morfologické nápadnosti se brzy rozšířil v mírném pásu obou zemských polokoulí, zplaňoval, v současnosti se objevuje v západní a střední Evropě, ve východní i západní části Severní Ameriky, v jihovýchodní Austrálii i na Novém Zélandu.
Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, nezřídka v okolí zámeckých parků a zahrad. Kvete od června do srpna.
Popis: Keř s obloukovitými prýty, které jsou zelené nebo červeně naběhlé, hranaté, řídce chlupaté, s přisedlými žlázkami a ostny 5–9 mm dlouhými, srpovitě zakřivenými, nažloutlými až načervenalými. Listy jsou řapíkaté, 5četné, 2krát zpeřené nebo peřenosečné, na líci lysé, na rubu chlupaté, koncový lístek je dlouze řapíčkatý, až 10 cm dlouhý, složený ze 3–5 částí a ještě dále hluboce dělený, ostře pilovitý, špičatý, dolní lístky jsou rovněž řapíčkaté. Květenství je latnaté, květy dosahují až 25 mm v průměru; kališní lístky jsou plstnaté, osténkaté, na vrcholu s přívěskem; korunní lístky jsou obvejčité, asi 11 mm dlouhé, růžové, na vrcholu vroubkované nebo 3laločné. Souplodí je podlouhlé, v době zralosti černé.
Využití: Pěstuje se v zahradách a parcích, pro své charakteristické 2krát hluboce peřenosečné listy a na vrcholu vykrajované korunní lístky je nezaměnitelný.
Fotografováno dne 22. 7. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).