Syn.: Rubacer odoratus (L.) Rydb., Bossekia odorata (L.) Greene
Česká jména: malinník vonný (Presl 1846), ostružiník vonný (Dostál 1950, Dostál 1989), ostružiník vonný, ostružinec vonný (Slavík 1995), ostružiník vonný (Mareček 2001, Kubát 2002)
Slovenská jména: ostružina voňavá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Systematické zařazení: Rubus subgenus Anoplobatus (Focke) Focke
Rozšíření: Východní část Severní Ameriky – od jižního Quebecu na severu až po Alabamu a Georgii na jihu (zde především v Appalačských horách), od kanadské provincie Nova Scotia na východě až po státy Wisconsin a Illinois na západě. V Evropě se pěstuje v zahradách a parcích jako dekorativní dřevina, odkud i zplaňuje.
Ekologie: Ve své domovině roste v lesích, lesních lemech a křovinách, v Evropě se šíří kolem lidských sídel, obvykle v okolí starých zámeckých parků. Zdomácňuje ve světlých lesích, na pasekách, na půdách hlinitých, vlhkých, nevápnitých, obvykle v nadmořské výšce od 200 do 500 m. Kvete od května do července.
Popis: Keř, 50–100(–200) cm vysoký, prýty přímé, rozvětvené, bez trnů, nejdříve chlupaté a krátce žláznaté, později s podélně odlupující se kůrou. Listy jsou řapíkaté, jednoduché, 3–5laločné, po obou stranách roztroušeně chlupaté, na okraji pilovité, prostřední lalok je zřetelně větší, než laloky postranní, 8–25 cm dlouhé. Květenstvím jsou bohaté koncové chocholíkovité hrozny až laty, květy 3–5 cm v průměru, vonné, kališní lístky žláznaté, korunní lístky široce obvejčité, nachově červené. Plodní lůžko je ploché, peckovičky jsou oranžově žluté až červené.
Poznámka: V zahradách se tento dekorativní druh ostružiníku pěstuje zhruba od roku 1700, do Evropy se dostal jen o něco později.
Fotografováno dne 9. 8. 2009 (Česko, Čechy, zámecký park Filipov).