Syn.: Parmena spectabilis (Pursh) Greene
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Severoamerický ostružiník, rozšířený v pobřežních oblastech podél Tichého oceánu od Aljašky po Kalifornii, dále ve vnitrozemí je velmi vzácný. Druhotný výskyt byl podchycen v Evropě, zejména na Britských ostrovech (včetně Irska), na kontinentě ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Německu, Norsku a Švédsku; je považován za nebezpečný invazní druh s rychlým šířením, který lze jen obtížně likvidovat.
Ekologie: Roste ve stínu nebo polostínu ve vlhkých lesích, na bažinách a podél lesních potůčků v oblastech s oceanickým klimatem, na živinami bohatých půdách s humusem typu moder a mull. Vystupuje až do nadmořských výšek 1700 m.
Popis: Opadavý keř s přímými nebo křivolakými, dole ostnitými, nahoře často bezostnými větvemi, vysoký 1–4 m; podzemními výběžky je schopen rychle vytvořit husté porosty. Listy jsou střídavé, trojčetné, 7–22 cm dlouhé; koncový lístek je řapíčkatý, vejčitý, 4,5–9 cm dlouhý a 2,5–7 cm široký, postranní jsou poněkud menší, asymetrické, přisedlé; všechny lístky jsou mělce laločnaté a dvakrát pilovité, na vrcholu ostře špičaté, na líci téměř lysé, na rubu zejména kolem žilek chlupaté; palisty jsou čárkovité, 5–10 mm dlouhé. Stopkaté vonné nicí květy vyrůstají po 1 nebo 2 v paždí listů nebo na krátkých postranních větvičkách; kališní lístky jsou vejčitě kopinaté, 7–15 mm dlouhé, oboustranně chlupaté; korunní lístky jsou eliptické až vejčité, 1–2,5 cm dlouhé, růžové, červené až purpurové; tyčinek je 75–100; gyneceum tvoří nesrostlé plodolisty se svrchním semeníkem. Plodem je 1,5–2 cm dlouhé souplodí žlutooranžových, lososově růžových až tmavočervených peckoviček.
Využití: Jedlé a velmi chutné plody byly často sbírány původními obyvateli pacifického pobřeží Severní Ameriky; také z listů se vařil čaj a rovněž borka měla využití v lidovém léčitelství.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 7., 9., 12. a 13. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, French Brach; Bemberton Provincial Park; NP Pacific Rim, Ucluelet a Strathcona Provincial Park, Forbidden Plateau a Vancouver, Grouse Mt.); Jan Prančl, dne 23. 7. 2009 (Broken Islands u ostrova Vancouver, Clarke Island).