Syn.: Scutellaria canescens Nutt., Scutellaria pubescens Muhl, Scutellaria serrata Spreng., Scutellaria villosa Elliott, Scutellaria punctata (Chapm.) Elliott
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Areál druhu obsazuje subtropy a mírný pás celého severoamerického východu jižně od oblasti Velkých jezer. Nominátní varieta obývá severní končiny areálu – od jihu Ontaria, z Pensylvánie a Marylandu vybíhá do Missouri, Arkansasu a přilehlých hraničních oblastí v Kansasu a Oklahomě, dále k jihu sestupuje do Mississippi a Louisiany, kam od východního pobřeží zasahují i výspy subareálů dvou dalších rozpoznávaných variet.
Ekologie: Roste na světlinách podhorských a horských vlhkých i sezónně vysýchavých lesů, v křovinách u potoků, z pahorkatin vystupuje k 1200 m nadmořské výšky do hor. Hemikryptofyt. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, kromě svrchní strany listů celá kratičce sivě pýřitá, s hranatými, za květu až metr vysokými a v horní části bohatě větvenými lodyhami. Listy jsou řapíkaté, až 10 cm dlouhé, shora jen roztroušeně, vespod hustě měkce pýřité (také ale oboustranně téměř lysé a pak obvykle pryskyřičnatě žláznaté u populací z jihovýchodních oblastí areálu), s čepelemi zahroceně vejčitými, celokrajnými s vroubkovanými okraji, vespod na lodyze s oblými i mělce srdčitými, výše se sbíhavými bázemi. Latnatá květenství sestávají z hustých hroznů se silně redukovanými listeny a vstřícně postavenými srostloplátečnými květy. Ty mají pětizubé, hustě plstnaté, žláznaté, po odkvětu dorůstající kalichy a přilbicovitě dvoupyské, hebce pýřité, přes 2 cm dlouhé, šeříkově modré koruny s bělavými nálevkovitě rozšířenými trubkami, často i s bílou skvrnou na spodním, nevýrazně dvoulaločném pysku. Dvoumužné tyčinky z koruny nevyčnívají. Tvrdky jsou zploštělé, drobně bradavičnaté, hnědočerné.
Využití: Čerokíové používali kořeny tohoto druhu jako abortivum i jako agens napomáhající poporodnímu vypuzení placenty. Léčili jím i záněty ledvin a mastitidu. V současné době se pozornost farmaceutů upíná k jejich protinádorovým účinkům. Nálevy z výrazně hořké nati se užívaly jako sedativa a antidepresiva.
Fotografováno ve dnech 19. 8. 2021 a 26. 7. 2023 (Česko, Botanická zahrada Praha – expozice Severoamerická prérie, rostliny v kultivaci).