Syn.: Lycopodium umbrosum Bory ex Willd., Lycopodium pusillum Desv., Selaginella barklyi Baker, Selaginella pusilla (Desv.) Spring, Stachygynandrum obtusum P. Beauv.
Čeleď: Selaginellaceae P. Beauv. – vranečkovité
Rozšíření: Endemit ostrovů Réunion a Mauritius v Indickém oceánu.
Ekologie: Roste terestricky na skalách, v roklinách, ale i na patách stromů, od hladiny moře až do nadmořských výšek kolem 2000 m. Vyhledává místa se stabilní vysokou vzdušnou vlhkostí.
Popis: Plazivé stonky jsou přitisknuté k podkladu a dorůstají délky až 50 cm, jsou dichotomicky větvené. Listy jsou čtyřřadé a jsou výrazně tvarově odlišné; postranní listy jsou na hlavním stonku řídké, ale na koncových větvích hustě střechovitě uspořádané, jsou poněkud asymetrické, zahnuté, 1,5–2,5 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, na vrcholku tupé, zaokrouhlené nebo s krátkou nasazenou špičkou; hřbetní listy jsou rovněž asymetrické, převážně podlouhlé, 1,5–2,5 mm dlouhé a 0,5–1,5 mm široké, na vrcholu protažené do osinkaté špičky. Výtrusné klasy zakončují postranní větve, bývají 5–25 mm dlouhé a asi 1,5 mm široké, čtyřhranné.
Poznámka: Druh patří do skupiny habituálně velmi podobných plazivých vranečků, které tvoří pouze měkké, k podkladu přitisknuté lodyhy. Z 9 druhů rodu, které se vyskytují na ostrově Réunion, jich do této skupiny patří 5, mimo jiné i Selaginella viridula a Selaginella sinuosa.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 8. 9. 2008 (Réunion, Gorge du Mat).