SENNA ALATA (L.) Roxb. – séna křídlatá

Syn.: Cassia alata L., Cassia bracteata L. f., Cassia herpetica Jacq., Cassia rumphiana (DC.) Bojer, Herpetica alata (L.) Raf., Herpetica alata O. F. Cook et G. N. Collins
Česká jména: séna (Huber 1596)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Senna alata

Rozšíření: V současnosti pantropicky rozšířený druh. Jeho původní areál se pravděpodobně nachází na severu Jižní Ameriky, zřejmě v povodí Amazonky a v Guyanách. Avšak rozšířil se po celé subtropické a tropické Americe, od jihu USA až po jižní Brazílii a severní Argentinu. Byl zavlečen rovněž na východní polokouli, kde kolonizoval tropy Afriky, jižní a jihovýchodní Asie, sever Austrálie i četné ostrovy v Tichomoří.

Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích, na březích vodních toků, v příkopech, ale i v sezónně zaplavované savaně, objevuje se také v blízkosti lidských sídel a zahrad, na stanovištích narušovaných lidskou činností.

Senna alata

Popis: Keř dosahující výšky 1–4 m. Listy jsou řapíkaté, 30–70 cm dlouhé, sudozpeřené, se 7–14 páry lístků, které jsou podlouhle obvejčité, celokrajné, na vrcholu tupé, největší z nich jsou 7–19 cm dlouhé a 3,5–9,5 cm široké; palisty jsou kopinaté, 6–16 mm dlouhé, obvykle opadavé. Květenství je hroznovité, 15–60 cm dlouhé, jeho stopka je 6,5–17 cm dlouhá; listeny jsou okrouhlé, žluté až žlutooranžové, 13–30 mm dlouhé, v době květu opadávají; kališní lístky jsou 11–16 mm dlouhé; korunní lístky jsou žluté, 15–23 mm dlouhé; tyčinky jsou 2, jejich prašníky jsou poloměsíčitě zahnuté, 9,5–13 mm dlouhé, čnělka je 4–5,5 mm dlouhá. Plody jsou skoro rovné lusky, 11–18 cm dlouhé a 2–2,8 cm široké, se 2 nápadnými křídly, která jsou 4–9 mm široká.

Senna alata
Senna alata
Senna alata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 10. 2012 (Mauricius, Grand Gaube).