Syn.: Thymus algarbiensis Lange, Thymus mastichina var. camphoratus (Hoffmanns. et Link) Malag.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Rozšíření: Endemit malého území na atlantickém pobřeží Portugalska, lokality leží přibližně mezi městy Sinis a Lagos. Celý areál má rozlohu asi 1300 km2.
Ekologie: Stanovištěm jsou zazemněné trávníky na pobřežních vápnitých píscích.
Popis: Polokeřík vysoký 15–30 cm; stonky jsou v mládí čtyřhranné, krátce chlupaté. Listy jsou vstřícné, kratičce řapíkaté, vejčité až trojúhelníkovité nebo kosníkovité, 6–8 mm dlouhé a 2–4,5 mm široké, na líci zelené, lysé nebo chlupaté, s hustými žlutavými kulovitými žlázkami, na rubu bělavě plstnaté, slabě podvinuté, na vrcholu tupé nebo špičaté. Květenství má podobu shloučených lichopřeslenů, je 1–1,5 cm široké; listeny jsou střechovité, vejčité, 7–9 mm dlouhé a 5–8 mm široké, růžové nebo načervenalé, s roztroušenými kulovitými žlázkami, na rubu i s žláznatými chlupy, na vrcholu zašpičatělé; květní stopky jsou asi 1 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 4–6 mm dlouhý, se zuby horního pysku 0,7–1 mm dlouhými; koruna je pyskatá, 5–8 mm dlouhá, růžová nebo nachová, dolní pysk má spíše nestejné laloky; tyčinky jsou vyniklé; semeník má gynobazickou čnělku. Tvrdky jsou v elipsoidní, 0,7–0,9 mm dlouhé, tmavohnědé.
Ohrožení a ochrana: Vzhledem k velmi malému areálu druh chrání Bernská úmluva i soustava Natura 2000. Červený seznam IUCN jej klasifikuje jako blízký ohrožení (NT – near threatened).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 4. 2017 (Portugalsko, Vila Nova de Milfontes, Praia do Malhão).