TILIA ×FLACCIDA Host ex Bayer – lípa uvadlá / lipa

Tilia platyphyllos × Tilia americana
Syn.: Tilia praecox A. Braun, Tilia ×carlsruhensis Simonk.
Česká jména: lípa uvadlá (Mareček 2001)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Tilia × flaccida

Rozšíření: Tato hybridní lípa byla popsána podle exempláře rostoucího ve vídeňské botanické zahradě. Zhruba ve stejné době byl podobný exemplář nalezen i v Karlsruhe. Jedná se o křížence lípy velkolisté (Tilia platyphyllos) a lípy americké (Tilia americana). Byla pěstována už v roce 1852 v arboretu knížete Rohana na Sychrově.
Lípa americká se dostala do Evropy už v 18. století, na území Čech rostla už v roce 1812 u zámku na Hluboši (problémem však je, že všechny z Ameriky pocházející lípy byly tehdy označovány jako Tilia americana, s jednoznačným určením těchto lip si tedy nemůžeme být zcela jisti). Na evropském kontinentu pak byla lípa americká křížena s evropskými druhy lip, a tak Tilia ×flavescens je křížencem T. americana a T. cordata, u Tilia ×flaccida jsou rodiči T. americana a T. platyphyllos. U Tilia ×moltkei se lípa americká zkřížila s balkánským druhem T. tomentosa. I v Evropě lze však narazit na křížence dvou amerických taxonů, T. americana × T. caroliniana subsp. heterophylla (Tilia ×stellata).

Ekologie: Tento strom je vysazován v parkových úpravách i do stromořadí a je u nás podstatně častější než lípa americká (Tilia americana). V klimatických podmínkách střední Evropy prosperuje velmi dobře, patří u nás k nejrychleji rostoucím lípám.

Tilia americana

Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 30 m, s široce kuželovitou korunou. Letorosty jsou červeně naběhlé, listy řapíkaté, čepel je protáhle vejčitá až skoro okrouhlá, na bázi výrazně nesymetrická (klínovitě-uťatá), okraj listu je pravidelně hrubě pilovitý, zuby jsou zakončeny krátkou osinkou, na líci jsou listy tmavě zelené, lysé, na rubu světle zelené, s chomáčky rezavých chlupů v paždí žilek a s roztroušenými jednoduchými světlými chlupy. Plod je elipsoidní se slabými žebry.

Poznámka: Někdy bývá tento hybrid označován jako Tilia americana ‘Nova’. V kultuře se objevuje v několika kultivarech, např. Tilia ×flaccida ‘Dentata’, ‘Diversifolia’, ‘Henryk Eder’, ‘Redmond’ aj.

Tilia × flaccida
Tilia × flaccida
Tilia × flaccida
Tilia × flaccida
Tilia × flaccida
Tilia × flaccida
Tilia × flaccida

Fotografováno ve dnech 21. 5. 2017 a 9. 8. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).

Literatura:
Ondřej Ottomanský (2018): Zhodnocení rodu Tilia L. z pohledu zahradní a krajinářské architektury. Disertační práce, Zahradnická fakulta v Lednici.