Syn.: Tulipa armena var. galatica (Freyn) Eker, Tulipa armena f. galatica (Freyn) Raamsd., Tulipa confusa Gabrieljan, Tulipa galatica Freyn, Tulipa gumusanica Terzioglu, Tulipa karabachensis Grossh., Tulipa lutea Freyn, Tulipa mucronata Fomin, Tulipa willmottiae Freyn
Čeleď: Liliaceae – liliovité
Rozšíření: Areál se rozkládá v Turecku, Gruzii, Arménii, Ázerbájdžánu a v severozápadním Íránu.
Ekologie: Provází kamenité svahy, stepi, travnatá místa v horských lesích, lokality leží v nadmořské výšce 850–2750 m.
Popis: Vytrvalá cibulnatá bylina dorůstající výšky 10–55(–80) cm; cibule jsou obklopeny papírovitými, hnědými až červenohnědými šupinami. Listy jsou v počtu (2–)3–6, jsou přímé, podlouhlé, 5,5–27 cm dlouhé a 1–5,5 cm široké, často srpovité, sivé, lysé nebo kratičce brvité, na okraji zvlněné. Květ je jediný, zvonkovitý, sytě červený, řidčeji i žlutý nebo zčásti červený a zčásti žlutý, uvnitř uprostřed nejčastěji s nachovou a obvykle žlutě lemovanou skvrnou; při rozkvétání na bázi zaokrouhlený; vnější okvětní lístky jsou eliptické, vejčité až obvejčité, 2,5–4,5 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, vnitřní obvejčité, 2–6 cm dlouhé a 0,8–3 cm široké; 6 tyčinek je černonachových, na bázi nerozšířených a lysých; semeník je svrchní, zelený. Tobolka je vejcovitá až elipsoidní, 2,5–6 cm dlouhá, krátce stopkatá.
Poznámka: Někteří badatelé oddělují žlutě kvetoucí rostliny jako var. galatica; taxonomická hodnota této odchylky ale asi není příliš vysoká (existují i jedinci s dvoubarevnými květy). Naproti tomu dříve odlišovaná var. lycica, odlišná nápadně chlupatým obalem cibule, si asi zaslouží hodnocení na úrovni druhu, a pak by se měla jmenovat Tulipa foliosa.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 19. 5. 2011 (Turecko, pohoří Taurus, Alacabel Geçidi).