VISCUM TRIFLORUM DC. – jmelí / imelo

Syn.: Viscum comorense Lecomte, Viscum venosum DC.
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité

Viscum triflorum

Rozšíření: Roste v tropické Africe. Areál na kontinentě sahá od Etiopie po Jihoafrickou republiku, na západ zasahuje do Středoafrické republiky a východní Angoly; dále roste v Atlantském oceánu na ostrově São Tomé a v Indickém oceánu na Seychelách, Komorách, Réunionu a Mauritiu.

Ekologie: Poloparazit, roste epifyticky na různých dřevinách, na Réunionu především na endemické akácii Acacia heterophylla.

Viscum triflorum

Popis: Jednodomý keřík s dichotomicky větvenými žlutozelenými dřevnatými stonky, tvoří kulovité trsy o průměru až 50 cm; mladé větve jsou zploštěle šestihranné, starší jsou víceméně oblé. Listy jsou stálezelené, vstřícné, nezřetelně řapíkaté, podlouhlé až obvejčité, 1,8–2,5(–3) cm dlouhé a 0,8–1,3 cm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, viditelně žilkované. Čtyřčetné květy vyrůstají v trojkvětých vidlanech v paždí listů, mají 4 kratičké zelenavé okvětní lístky, které za plodu vytrvávají; centrální květ je samčí, asi 2 mm dlouhý, nese 4 tyčinky; postranní květy jsou samičí, asi 3 mm dlouhé, se spodním semeníkem; někdy jsou všechny květy ve vidlanu téhož pohlaví. Plody jsou elipsoidní až kulovité bílé bobule 4–5 mm v průměru.

Viscum triflorum
Viscum triflorum
Viscum triflorum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 11. 9. 2008 (Réunion, Cirque de Mafate, Plaine des Tamarins).