Syn.: Clerodendrum blancoanum Fern.-Vill., Clerodendrum navesianum Vidal, Ligustrum quadriloculare Blanco
Česká jména: blahokeř (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Druh pochází z Filipín a Papuy-Nové Guineje, v současnosti je ale pěstován v tropech celého světa jako okrasná dřevina v parcích a zahradách. Nekontrolovaně se šíří na pacifických ostrovech (od Mikronésie až po Havajské ostrovy), kde je místy považován za invazivní druh.
Ekologie: Strom lze ve své domovině nalézt spíše na okrajích zapojených porostů, protože preferuje světlé, maximálně mírně zastíněné stanoviště a díky své malé výšce by v konkurenci vyšších dřevin neobstál. Dává přednost kyselé až neutrální půdě. Kvete pouze jedenkrát do roka, v rozmezí leden až duben, zato velice bohatě. Doba kvetení trvá zhruba 30–35 dnů nepřetržitě a v té době vábí velké množství hmyzu, ale i jiných opylovačů, kteří disponují dostatečně dlouhým sosákem či jazykem, aby získali nektar z velmi dlouhé květní trubky. Velmi oblíbený je u kolibříků.
Existuje i mnoho zahradních kultivarů s různě zbarvenými listy. Na jihu Severní Ameriky a na asijské pevnině vykvétá často již během zimy, a proto je u zahradních architektů velmi ceněn.
Popis: Rychle rostoucí stálezelený keř až malý strom, maximálně 10 m vysoký. Kořeny jsou do široka rozprostřené a umožňují snadné odnožování. V mládí je tvar kmene téměř čtyřhranný, brzy se ale vícenásobně rozvětví a poněkud zaoblí. Borka je u starších jedinců drsná a žlutohnědě zbarvená. Tvar koruny je na slunných místech kompaktní, jedinci rostoucí ve stínu však vytvářejí rozkleslé, abnormálně dlouhé větvičky. Listy jsou vstřícné, s řapíky dlouhými 4–9 cm, čepel je vejčitá, 15–25 cm dlouhá a 6–10 cm široká, okraj listu je mírně zvlněný, vrchol je špičatý, listy jsou na rubu často červenavě naběhlé, obzvláště u jedinců rostoucích na plném slunci. Květy jsou natěsnány v bohatém vrcholíku o průměru až 25 cm, který může obsahovat i více než stovku jednotlivých květů; kalich o délce 1 cm je rozeklán do 5 cípů; květní trubka je až 8 cm dlouhá a asi 2 mm široká, tmavě růžová, korunní cípy jsou světleji zbarvené, ohrnuté. Plody jsou malé fialové čtyřhranné peckovice, na kterých setrvává seschlý zbytek kalicha.
Využití: Ve filipínské lidové medicíně jsou listy používány zevně proti nadýmání. Rozdrtí se a nahřáté se pak přikládají na kůži břicha, případně se přidávají do vlažné koupele. V některých oblastech se rozdrcené listy používají i jako prostředek urychlující hojení řezných ran – opět ve formě obkladu.
Fotografováno v březnu 2016 (Kostarika, Parque nacional Tortuguero) a lednu 2015 (Srí Lanka, Unawatuna).