Syn.: Padus avium Mill., Padus racemosa C. K. Schneider, Prunus racemosa Lam.
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Tento keř nebo strom je rozšířen po celé Evropě (chybí však v její nejjižnější části), v Malé Asii a v západní polovině Sibiře.
V Česku se vyskytuje poměrně často na celém území, na Slovensku taktéž. Kromě nominátního poddruhu, který je zobrazen na našich fotografiích, se u nás vzácně v karech Krkonoš vyskytuje střemcha obecná skalní (Prunus padus subsp. borealis), vyznačující se mimo jiné nízkým vzrůstem a plodenstvími rovnovážně odstálými, nikoli převislými.
Ekologie: Roste nejčastěji v lužních lesích, podél toků a na provlhčených humózních půdách. Kvete od dubna do června.
Popis: Výjimečně keř do 2 m výšky, častěji však strom až 15 m vysoký. Kmen s hladkou a později mírně rozpraskanou hnědočernou až černou borkou, větve jsou tenké na konci často převislé. Střídavé listy jsou obvejčité, 5–9 cm dlouhé, 3–7 cm široké, zakončené tenkou špičkou, po obvodu zubaté. Bílé vonné květy jsou po 20–30 uspořádané v hroznech, mírně převislých, až 12 cm dlouhých. Plodenství jsou převislá, plody jsou lesklé do 9 mm kulovité peckovice, často černé peckovice.
Ohrožení a ochrana: Nominátní poddruh není ohrožen; horský poddruh P. padus subsp. borealis je kriticky ohroženým taxonem naší květeny (C1r), stejný taxon je na Slovensku potenciálně ohroženým a zákonem chráněným (NT/§).
Využití: Občas je střemcha obecná vysazována jako okrasná dřevina. Dřevo voní po hořkých mandlích a používá se k výrobě drobných předmětů.
Fotografovali Petr Krása dne 6. 5. 2004 (Česko, Čechy, Loket) a Lubomír Rak v říjnu 2004 (Praha-Strahov).