Syn.: Knowltonia fanninii (Harv. et Hook. f.) Christenh. et Byng
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Jihoafrický druh, vyskytuje se v horských oblastech na pomezí Lesotha a jihoafrických provincií KwaZulu-Natal, Eastern Cape a Free State, především v Dračích horách (Drakensberg Mountains).
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích podél horských vodních toků, na kamenitých svazích, v nadmořských výškách od 1150 až do 2100 m. Kvete od srpna do prosince.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, až 120 cm dlouhou, v květenství obvykle větvenou, chlupatou až plstnatou. Listy jsou přízemní, dlouze řapíkaté, čepele jsou v obrysu skoro okrouhlé, dosahují průměru 15–25(–35) cm, jsou 5–7laločné, po okraji zubaté, kožovité, chlupaté, v době květu jen částečně vyvinuté. Květy vyrůstají na konci lodyhy jednotlivě nebo častěji po 2–4, dosahují 8–10 cm v průměru, jsou vonné, okvětních lístků je 12–20, jsou úzce eliptické až eliptické, vnější jsou širší než vnitřní, 25–60 mm dlouhé, bělavé, často načervenale naběhlé. Plody jsou nažky.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam Jihoafrické republiky (2009) řadí tuto sasanku k potenciálně ohroženým druhům (NT).
Využití: Kořen rostliny je používán v jihoafrické tradiční medicíně.
Poznámka: V jižní Africe jsou tradičně rozlišovány tři druhy rodu Anemone a asi osm druhů příbuzného rodu Knowltonia. Rozdíl mezi těmito rody bývá spatřován především v plodu, rod Anemone má plod suchý, Knowltonia dužnatý. Částí literatury bývají oba rody spojovány do rodu Anemone.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).