Syn.: Cassia delagoensis Harv., Cassia petersiana Bolle
Česká jména: séna (Huber 1596)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, rozšířený od Etiopie a Jižního Súdánu přes Ugandu, Tanzanii, Zimbabwe a Mosambik až po Svazijsko a východní provincie Jihoafrické republiky, bývá uváděn i z Kamerunu a Středoafrické republiky, objevuje se též na severu Madagaskaru, kde však již nemusí být původní.
Ekologie: Roste ve vlhké křovinaté vegetaci, při okraji tropických lesů, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1650 m.
Popis: Keř až menší strom dorůstající výšky 2–6 m, s letorosty hnědými, chlupatými. Listy jsou řapíkaté, sudozpeřené, lístků je 6–10 párů, jsou krátce řapíčkaté, eliptické až podlouhle vejčité, 4–7 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, prostřední jsou obvykle větší, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, hrotité, na líci řídce chlupaté, na rubu většinou hustěji chlupaté; palisty jsou velmi nápadné, srdčité až ledvinovité, 10–15 mm dlouhé, často výrazně zašpičatělé, chlupaté, částečně vytrvávající. Květenství je terminálním, latnaté, primární vřeteno je až 9 cm dlouhé; listeny jsou široce vejčité, zašpičatělé; kališních lístků je 5, jsou nestejné, až 12 mm dlouhé a 10 mm široké, chlupaté, korunní lístky jsou nestejné, nehetnaté, žluté, největší lístek je až 22 mm dlouhý a 11 mm široký, na vrcholu zaokrouhlený, ostatní jsou eliptické až vejčité; tyčinek je 10, 3 jsou větší s fertilními prašníky, které jsou 7–10 mm dlouhé, 4 rovněž fertilní tyčinky mají prašníky zahnuté, 6–8 mm dlouhé, 3 tyčinky jsou jen malé, zřejmě sterilní, čnělka je 4,5–5,5 mm dlouhá, lysá. Plodem je lusk dosahující délky 13–24 cm a jen 0,8–1,2 cm široký, rovný nebo zakřivený, lysý nebo přitiskle chlupatý.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).