TULIPA BIFLORIFORMIS Vved. – tulipán

Syn.: Tulipa orthopoda Vved.
Čeleď: Liliaceae – liliovité

Tulipa bifloriformis

Rozšíření: Středoasijský druh, vyskytuje se na kazašsko-uzbecko-kyrgyzském pomezí.

Ekologie: Roste na lesnatých a křovinatých horských svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1900 m. Kvete od března do dubna.

Popis: Geofyt s vejcovitou cibulkou, která dosahuje 1,5–2 cm v průměru. Lodyha je přímá, 10–25 cm dlouhá, v horní části jemně chlupatá. Listy vyrůstají po 2, jsou podlouhle kopinaté, šedozelené, lysé, spodní je 6–15 mm široký. Květy vyrůstají po 2–8 (jen vzácně jednotlivě), poupata jsou víceméně vzpřímená, květy hvězdovitě rozevřené, okvětní lístky jsou podlouhle kopinaté, 11–20(–30) mm dlouhé, špičaté, bílé se žlutým terčem, při bázi chlupaté, vnější okvětní lístky jsou na vnější straně matně načervenale zelené, 1,5krát užší než okvětní lístky vnitřní; nitky tyčinek jsou žluté, chlupaté, prašníky jsou nafialovělé, jen vzácně žluté. Plodem je tobolka.

Záměny: Pěstuje se také v evropských zahradách, nezřídka se tu objevuje pod jménem Tulipa turkestanica. Ten však mívá 2–3(–4) listy, které jsou čárkovité, 5–23 mm široké, šedozelené a červeně naběhlé, jeho květy vyrůstají po 1–3(–7), poupata jsou vzpřímená, okvětní lístky jsou rovněž bílé nebo zelenobílé se žlutým terčem, nitky žluté, prašníky jsou ale žluté.

Tulipa bifloriformis
Tulipa bifloriformisTulipa bifloriformis
Tulipa bifloriformis

Fotografováno od 26. do 31. 3. 2021 (Česko, Čechy, Polabí, v kultuře).