ANDROSACE GMELINII (L.) Roem. et Schult. – pochybek Gmelinův / pochybok

Syn.: Cortusa gmelinii L., Primula gmelinii (L.) O.Kuntze, Androsace rotundifolia Roem. et Schult (non Hardw.), Androsace dielsiana R. Knuth.
Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité

Androsace gmelinii

Rozšíření: Středoasijský druh s areálem rozbíhajícím se z hor západočínského S‘-čchuanu do Mongolska a dahurských regionů Sibiře.

Ekologie: Roste na vlhkých místech s narušenou vegetací podél vodních toků, na pastvinách a na severních sklonech s kamenitou lesostepí, občas při cestách nebo plevelně na zanedbaných polích, zpravidla v horských polohách mezi 2600–4400 m n. m., často ve společenstvech svazu Grossulario-Berberidion sibiricae ve vegetaci kamenitých lesostepí (Artemisio-Berberidetea). Therofyt, kvete v květnu a v červnu.

Androsace gmelinii

Popis: Drobná jednoletá bylina s odstále chlupatými listovými růžicemi zhruba 5 cm širokými nebo menšími. Listy s poměrně dlouhými řapíky mají ledvinitě okrouhlé, po obvodu zubatě sedmilaločné anebo devítilaločné, stěží 1 cm široké čepele. Velmi malé květy na početných protáhlých stopkách, odvětvujících z několika tenkých, krátkých (rychle se ale prodlužujících po odkvětu), pýřitých lodyžek, jsou pětičetné, se zvonkovitými kalichy a bílými korunami s obvejčitými korunními laloky. Plodem je téměř kulatá tobolka s několika málo semeny.

Androsace gmelinii
Androsace gmelinii
Androsace gmeliniiAndrosace gmelinii

Fotografováno dne 26. 6. 2015 (Mongolsko, k severu exponované modřínové lesostepi na ulánbátarské periferii, Belch, 1480 m).