ALLIUM MONGOLICUM Regel – česnek mongolský / cesnak

Syn.: Allium krylovii Sobolevsk.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Allium mongolicum

Rozšíření: Ve stepních a pustinných oblastech severní Číny (z Kan-su po Liao-ning, odtud dále k severu přes Mongolsko do Kazachstánu a dahurských a tuvinských území Sibiře.

Ekologie: Roste v kamenitých stepích a polopouštích, na sprašových hlínách, v písečných i kamenitých pouštích, obvykle mezi 800–2800 m nadmořské výšky. Častý druh ve stepních společenstvech svazu Stipion krylovii (spadá k třídě Cleistogenetea squarrosae), především však v pustinných svazech Allion polyrrhizi a Zygophyllo-Brachanthemion gobici (syntaxony třídy Stipetea glareosae-gobicae, v níž patří česnek mongolský k diagnostickým druhům). Kryptofyt, kvete a plodí od července do září.

Allium mongolicum

Popis: Nízký česnek s cibulemi trsnatě stěsnanými a chráněnými vláknitými, okrově hnědými tunikami. Listy jsou oblé, zhruba 1 mm široké a do 20 cm dlouhé, sivozelené. Lodyhy obvykle listy převyšují a nesou mnohokvěté kulovité okolíky, podpírané přetrvávajícími toulci. Květy na krátkých stopečkách jsou trojčetné a mají bledě purpurové okvětí s tupě vejčitými, ve vnitřním kruhu o málo delšími lístky; tyčinky jsou bez zoubků, srůstají navzájem a přirůstají k okvětí. Čnělky z květu nevyčnívají, plodem je tobolka s černými semeny.

Poznámka: V souvislosti s globálním oteplováním a vysušováním stanovišť podléhá dnes řada stepních společenstev rychlé sukcesi. Diagnostické druhy stepních svazů ustupují, přetrvávají však právě česneky sekce Caespitoprason (spolu s A. mongolicum Regel ještě A. bidentatum a A. polyrrhizum), které uvolněné niky rychle obsazují a v rozvíjejícím se svazu Allion polyrrhizi se často až invazně šíří.

Allium mongolicum
Allium mongolicum
Allium mongolicumAllium mongolicum
Allium mongolicum

Fotografováno dne 1. 9. 2011 (Mongolsko, Ömnögovi, Gobijský Altaj – Chongoryn Els, 1400 m).