Syn.: Bolboschoenus maritimus subsp. tuberosus (Desf.) J. Soják, Eleocharis austrocaledonica Vieill., Eleocharis dulcis var. tuberosa (Schult.) T. Koyama, Eleocharis equisetina J. Presl et C. Presl, Eleocharis esculenta Vieill., Eleocharis indica (Lour.) Druce, Eleocharis plantaginea (Retz.) Roem. et Schult., Eleocharis plantaginea var. stolonifera Boeckeler, Eleocharis plantagineiformis Tang et F. T. Wang, Eleocharis plantaginoides (Rottb.) Domin, Eleocharis sphacelata Boeck., Eleocharis tuberosa Schult., Eleocharis tumida (Roxb.) Schult., Hippuris indica Lour., Limnochloa plantaginea (Retz.) Nees, Limnochloa tumida (Roxb.) Nees, Scirpus dubius Roxb., Scirpus plantagineus Retz., Scirpus plantaginoides Rottb., Scirpus tumidus Roxb.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Rozšíření: Původní areál zabírá tropy a subtropy Starého světa, od tropické Afriky přes Indii, jihovýchodní Asii, severní Austrálii, zasahuje až do Číny a Japonska a na ostrovy v Tichém oceánu (Nová Kaledonie, Fidži). Místy se pěstuje pro jedlé hlízky a místně zplaňuje (např. v Číně), rozsah přirozeného areálu není zcela jednoznačný.
Ekologie: Provází sladkovodní mokřady v teplých oblastech.
Popis: Bylina 15–60 m vysoká. Oddenek je dlouze plazivý, často tvořící hlízky. Listy jsou redukované do 2–3 bezčepelných pochev na bázi lodyh. Lodyhy jsou válcovité, živě zelené, s přehrádkovanou dutinou, na vrcholu nesoucí jediný, 1,5–45 cm dlouhý hustý, mnohokvětý klásek. Dvě plevy na bázi klásku jsou jalové, ostatní plevy jsou 3–5 mm dlouhé, světle hnědé, na okraji často blanité; květy jsou redukované, oboupohlavné, se 7 okvětními štětinkami a 3 tyčinkami, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů, tvoří svrchní semeník se ztloustlou čnělkou. Plody jsou obvejcovité hnědé nažky.
Využití: Dužnaté hlízky jsou v některých oblastech oblíbenou potravinou a druh je pro ně i pěstován.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 12. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin, Anse Georgette).