FICUS BRACHYPODA (Miq.) Miq. – fíkovník / figovník

Syn.: Ficus platypoda var. minor Benth., Ficus vitellina (Miq.) Miq., Urostigma brachypodum Miq., Urostigma platypodum f. minor Miq., Urostigma vitellinum Miq.
Česká jména: smokvoň (Presl 1846), fíkovník, fikus (Mareček 1996)
Čeleď: Moraceae Link – morušovníkovité

Ficus brachypoda

Rozšíření: Vyskytuje se v severozápadní části Austrálie, od západoaustralské Žraločí zátoky přes regiony Pilbara a Kimberley až po severoaustralský Top End a severozápad Queenslandu, nechybí však ani v aridních oblastech centrální Austrálie. Jeho areál zasahuje rovněž na Malé Sundy.

Ekologie: Roste litofyticky na skalních výchozech v monzunových lesích a v suché křovinaté vegetaci, v kamenité suti a na březích vodních toků.

Ficus brachypoda

Popis: Jednodomý keř až menší strom dosahující výšky okolo 10 m, v různé míře chlupatý nebo olysalý. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až vejčité, až 13 cm dlouhé a až 7 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, zaokrouhlené nebo srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé; palisty jsou až 7,6 cm dlouhé. Fíky vyrůstají z úžlabí listů na stopkách až 11 mm dlouhých, jsou elipsoidní až kulovité, dosahují až 17 mm v průměru, jsou žluté, oranžové, v době zralosti červené; bazální listeny jsou obvykle 3, jsou až 4 mm dlouhé, opadavé.

Využití: Pro domorodé Australany představovala tato dřevina významný zdroj potravy.

Poznámka: Z druhově velmi početného (aktuálně 880 druhů) a v tropech i subtropech celého světa široce rozšířeného rodu Ficus je z Austrálie uváděno 48 druhů. V suché centrální části Austrálie se kromě představovaného fíkovníku objevuje i teprve poměrně nedávno (2021) popsaný druh Ficus desertorum.

Ficus brachypoda
Ficus brachypoda
Ficus brachypoda
Ficus brachypoda
Ficus brachypoda

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).