Syn.: Alsophila glaucifolia R. M. Tryon
Čeleď: Cyatheaceae Kaulf.
Rozšíření: Endemický druh ostrova Réunion v Indickém oceánu.
Ekologie: Vlhké tropické monzunové lesy středního a vyššího vegetačního stupně ostrova v nadmořských výškách 1300–2000 m, vstupuje i do nižší, křovinaté vegetace kolem horní hranice lesa. Snáší i relativně větrné prostředí s nižší vzdušnou vlhkostí.
Popis: Stromová kapradina dosahující výšky 1–5 m. Kmen je přímý, spíše silnější, může mít 10–15 cm v průměru, často v koruně s krátkými postranními větvemi. Koruna je tvořena růžicovitě uspořádanými listy s obloukovitě zahnutým řapíkem a listovým vřetenem, takže má polokulovitý nebo deštníkovitý tvar. Listy jsou 3-4krát zpeřené; řapík je (25–)50–100(–120) cm dlouhý, dosti hustě pokrytý hnědožlutými, až medově zbarvenými plevinami; čepel je 140–220(–270) cm dlouhá a (85–)110–140 cm široká; úkrojky posledního řádu jsou poněkud srpovité, víceméně hranaté, téměř celokrajné, mezi sebou mají zářezy tvaru úzkého U. Kupky výtrusnic se tvoří v 1–5 na spodní straně úkrojků a jsou kryty kulovitými ostěrami.
Záměny: Ve vyšších nadmořských výškách Réunionu nejrozšířenější stromová kapradina, její kmeny často vyčnívají nad převažující křovinatou vegetací. Od dosti podobného druhu Cyathea excelsa, který má podobný tvar koruny, se liší především přítomností hustého hnědožlutého odění řapíků (avšak mladé rostliny často nelze spolehlivě odlišit), v detailu pak podle tvaru zářezů mezi úkrojky, které připomínají písmeno U. Pomocným znakem je rovněž častá přítomnost krátkých postranních větví na bázi koruny. Koruna druhu Cyathea borbonica postrádá deštníkovitý tvar, je nápadně plochá, tento druh má rovněž mnohem štíhlejší, tenčí kmeny.
Ohrožení a ochrana: Všechny druhy rodu Cyathea jsou zařazeny pod ochranu mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy (CITES).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 11. 9. 2008 (Réunion, Bélouve a Cirque de Mafate, Col de Boeuf), Věra Svobodová, ve dnech 21. a 22. 11. 2010 (Réunion, Forêt de Bébour a Bélouve).