CLEMATIS FLAMMULA L. – plamének palčivý / plamienok

Syn.: Clematis canaliculata Lag., Clematis tenuifolia sensu Willk.
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Clematis flammula

Rozšíření: Původní je v evropském Středozemí, na západě se areál táhne až na Azorské ostrovy (zde zřejmě zavlečený), na východě do Turecka, zasahuje až do Íránu. Izolovaná arela se nachází v severní Africe.
Plamének palčivý je u nás pouze pěstován, ojediněle v nejteplejších oblastech termofytika zplaňuje.

Ekologie: Roste v křovinatých porostech, na okrajích komunikací, vinic i polí, na dobře odvodněných, zejména neutrálních půdách. Kvete od června do srpna.

Clematis flammula

Popis: Vytrvalé, dřevité, popínavé liány, dlouhé až 6 m. Listy nejčastěji dvakrát zpeřené, s řapíčkatými, celistvými, až trojlaločnými lístky. Okvětní lístky úzce vejčité, 7–10 mm dlouhé, odstálé, bílé, lysé, na spodní straně s vyniklým plstnatě chlupatým okrajovým lemem. Plodem je široce vejcovitá, lysá nažka s chlupatým přívěskem.

Poznámka: Druh je po celém světě pěstován jako okrasná rostlina. Čerstvě otevřené květy voní po mandlích. Varieta Clematis flammula var. maritima je přizpůsobená růstu v písečných dunách, v současné době jsou studovány možnosti jejího využití pro protierozní stabilizaci půdy.

Clematis flammula
Clematis flammula
Clematis flammula
Clematis flammula
Clematis flammula
Clematis flammula

Fotografovali Tomáš Mrázek, dne 21. 8. 2009 (Španělsko, Llançà, kraj cesty); Naďa Gutzerová, dne 29. 9. 2011 (Chorvatsko, Blato).