Syn.: Clematis orientalis var. acutifolia Hook. f. et Thomson, Clematis orientalis var. longifoliolata Tamura
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Clematis ladakhiana

Rozšíření: Západohimálajský druh, vyskytuje se v indickém Kašmíru a přilehlých oblastech Tibetu. Jako samostatný druh byl popsán v roce 1989.

Ekologie: Roste v křovinách, na skalách, popíná se rovněž po zdech a plotech, v nadmořských výškách od 2800 až do 3900 m. Kvete od července do září.

Clematis ladakhiana

Popis: Popínavý nebo plazivý keř s větvemi 2–3 m dlouhými, jemně chlupatými nebo lysými, často načervenalými. Listy jsou zpeřené, většinou s 5–7 lístky, které jsou úzce kopinaté, (1,5–)2,7–9 cm dlouhé a 0,4–2 cm široké, celokrajné nebo v dolní části s 1–2 laloky, šedozelené, špičaté, lysé. Květy jsou úžlabní, občas i terminální, vyrůstají po 3–5(–7), někdy i jednotlivě; květní stopky jsou 1,5–12 cm dlouhé, řídce chlupaté nebo lysé; listeny jsou podobné listům, jsou však menší, jen s 3–5 lístky; okvětní lístky jsou odstálé, úzce kopinaté, 15–25 mm dlouhé a 4–10 mm široké, špičaté, vně lysé, jen na okraji chlupaté, na vnitřní straně hustě chlupaté, žluté nebo oranžově žluté, často na vnější straně červenohnědě naběhlé či tečkované, nitky jsou červenofialové, delší než prašníky. Plodem je nažka s chlupatým přívěskem.

Poznámka: Clematis ladakhiana patří do příbuzenského okruhu druhu Clematis orientalis, který zahrnuje většinou rostliny popínavé se čtyřmi žlutými okvětními lístky a při bázi rozšířenými nitkami tyčinek. Na rozdíl od poněkud podobného a také u nás se občas objevujícího plaménku tangutského (C. tangutica) má představovaný ladacký druh okvětní lístky silnější a odstálejší, uvnitř jsou chlupaté a vně lysé – u C. tangutica je odění přesně opačné. Pro Clematis ladakhiana je navíc velmi charakteristický i tvar lístků – jsou úzké, nápadně dlouze špičaté, často s několika laloky či zuby v dolní polovině lístků.

Clematis ladakhiana
Clematis ladakhiana
Clematis ladakhiana
Clematis ladakhiana

Fotografoval Jindřich Houska, dne 20. 7. 2013 (Indie, Ladakh, Chokdo).