Syn.: Clematis kerrii Steud., Clematis oweniae var. junodii Burtt Davy, Clematis orientalis subsp. brachiata (Thunb.) Kuntze, Clematis petersiana Klotzsch, Clematis stewartiae Burtt Davy, Clematis thunbergii Steud., Clematis triloba Thunb.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Clematis brachiata
Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál bývá někdy kladen do dlouhého pásu, který se táhne od Etiopie přes tropickou východní Afriku až po jihoafrické pobřeží Indického oceánu, některé zdroje jej uvádějí dokonce i z tropické západní Afriky. Zdá se však, že v severní části areálu – tedy už v Angole a tropické východní Africe – se tento druh již setkává s blízce příbuzným jihoarabsko-súdánským plaménkem Clematis hirsuta. S jistotou se zde představovaný druh vyskytuje v jižní části Zimbabwe, Mosambiku, Svazijsku, Lesothu a ve východních provinciích Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste na křovinatých a lesnatých stanovištích, v lesních lemech, na březích vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1600 m.
Clematis brachiata
Popis: Dřevnatá liána až 4 m dlouhá, s letorosty měkce chlupatými a lodyhou žebernatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, 3četné nebo lichozpeřené, s 5–7 lístky, které jsou v obrysu vejčité až skoro okrouhlé, na bázi zaokrouhlené až srdčité, po okraji vroubkované až zubaté, někdy s delším prostředním lalokem a dvěma kratšími postranními laloky, na vrcholu špičaté nebo tupé, na líci lysé nebo až řídce přitiskle chlupaté, na rubu lysé nebo až hustě chlupaté či plstnaté. Květenství je mnohokvěté, květy jsou vonné, jejich stopky jsou 5–30 mm dlouhé, okvětní lístky jsou 8–15 mm dlouhé, bělavé až bílé; prašníky jsou až 2 mm dlouhé. Plodem je nažka s vytrvávající čnělkou, která je až 4 cm dlouhá.
Využití: Léčivé účinky této rostliny využívá africká tradiční medicína. Z listů se připravuje osvěžující čaji podobný nápoj, květy se přidávají do koupelí.
Clematis brachiata
Clematis brachiata
Clematis brachiata
Clematis brachiata
Clematis brachiata
Fotografovala Věra Svobodová, dne 9. 4. 1012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon).