Syn.: Coriflora integrifolia (L.) W. A. Weber, Viorna integrifolia (L.) Spach, Clematis nutans Crantz
Česká jména: plamének odvislý (Sloboda 1852), plaménka celolistá, plamének celolistý (Čelakovský 1887, Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Clematis integrifolia

Rozšíření: Střední a jihovýchodní Evropa, Kavkaz, západní Sibiř, Střední Asie, u nás rostl ještě na začátku 20. století v jihomoravských úvalech. Pak byl dlouhou dobu považován na našem území za vyhynulý. V roce 2009 byla nalezena v oblasti soutoku Moravy a Dyje jedna sterilní rostlina, která byla nálezcem ve snaze o determinaci utržena. Plamének se však dosud může u Lanžhota vyskytovat, nejbližší slovenské lokality ostatně leží nedaleko.

Ekologie: Roste na vlhkých a zaplavovaných loukách v říčních nivách.

Clematis integrifolia

Popis: Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, 30–70 cm vysokou, v dolní polovině lysou, v horní krátce chlupatou, listy jsou přisedlé, vejčité až kopinaté, celokrajné, pýřitě chlupaté. Květy nejčastěji jednotlivé, vrcholové. Plodem jsou nažky.

Ohrožení a ochrana: Plamének celolistý je v současnosti hodnocen jako kriticky ohrožený druh naší květeny (C1b), zákon jej chrání také v kategorii kriticky ohrožených druhů (§1). Na Slovensku je jeho ohrožení daleko nižší, je zde klasifikován v kategorii druhů potenciálně ohrožených a také chráněn zákonem (NT/§).

Clematis integrifoliaClematis integrifolia
Clematis integrifolia

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 28. 5. 2004 (Česko, Brno, fotografovaná rostlina pochází z kultury); Jiří Polčák, dne 7. 5. 2012 (Slovensko, břeh Dunaje nedaleko Štúrova).