Syn.: Adipera bicapsularis (L.) Britton et Wilson, Cassia bicapsularis L., Cassia emarginata L., Cathartocarpus bicapsularis (L.) Ham., Isandrina emarginata (L.) Britton et Rose
Česká jména: séna (Huber 1596)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Původní v severní části Jižní Ameriky, od střední Panamy přes Kolumbii, Venezuelu až do Francouzské Guyany. Dále na karibských ostrovech (Jamajka, Portoriko, Trinidad, Malé Antily, Panenské ostrovy). Jinde v Americe nejspíše nepůvodní: pobřeží Tichého oceánu v Peru, Ekvádoru a dále Kostarika, Mexiko, jih Floridy, Galapágy. Druhotně v mnoha zemích Afriky (Egypt, Etiopie, Ghana, Malawi, Nigérie, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, JAR, Súdán, Zair, Zambie, Zimbabwe), Asie (jižní Čína, Indie, Malajsie, Indonésie, Srí Lanka, Thajsko, Vietnam), také na Papui-Nové Guinei, Nové Kaledonii, Novém Zélandu, Kanárských ostrovech. V Tanzanii, Ugandě a Keni je považován za invazní druh.
Ekologie: Savany, břehy řek, ruderalizovaná místa, podél cest, vysazován v živých plotech.
Popis: Keř obvykle dorůstající 1,5 m, v přírodě vzpřímeně rostoucí, v kultuře převážně poléhavý. Listy jsou sudozpeřené, až 9 cm dlouhé, tvořené 3–5 páry vejčitých, 1,5–3 cm dlouhých lístků. Lístky jsou zaokrouhlené s malým hrotem. Květy jsou žluté (vzácně bílé), většinou vyrůstají na konci větviček, jsou asymetrické, kalich je volný, koruna s 5 korunními lístky do 2 cm velkými. Tyčinek obvykle 10, minimálně 4. Gyneceum je vychýlené na jednu stranu, a květ je proto asymetrický. Plodem je válcovitý, mírně zakřivený lusk.
Záměny: Od podobných druhů rodu se rozpozná podle žlázek mezi nejspodnějšími lístky a také podle válcovitého lusku.
Využití: Pěstován jako okrasný keř. Využívá se v lidovém léčitelství, stejně jako další druhy obsahuje v listech glykosidické sennoidy působící jako laxativum. Projímavé účinky mají i lusky.
Fotografováno dne 16. 3. 2012 (Kanárské ostrovy, Fuerteventura, Betancuria).