RUMOHRA ADIANTIFORMIS (G. Forst.) Ching

Syn.: Aspidium capense Willd., Aspidium capense Sw., Aspidium coriaceum Willd., Aspidium coriaceum (Sw.) Sw., Dryopteris adiantiformis Kuntze, Hypopeltis coriacea (Sw.) Bory, Lastrea adiantiformis (G. Forst.) Vareschi, Nephrodium duriusculum C. Presl, Polypodium adiantiforme G. Forst., Polypodium coriaceum Sw., Polypodium politum Poir., Polystichum adiantiforme (G. Forst.) J. Sm., Polystichum capense J. Sm., Polystichum coriaceum Schott, Rumohra aspidoides Raddi, Tectaria coriacea (Sw.) Link
Čeleď: Dryopteridaceae Ching – kapraďovité

Rumohra adiantiformis

Rozšíření: Areál se táhne v tropech a subtropech, řidčeji i v temperátní zóně rozsáhlé části světa. V Americe zasahuje až na severní Floridu a na Bermudy, na jihu Jižní Ameriky ještě v Patagonii a na Falklandech, v Africe je znám od Ugandy až po Jihoafrickou republiku, dále na Nové Guineji, ve východní Austrálii, na Novém Zélandě, v Atlantiku na ostrovech Svatá Helena a Tristan da Cunha, v Indickém oceánu na Komorách, Seychelách, Madagaskaru, Maskarénách a na ostrově Amsterdam, v Pacifiku na Nové Kaledonii.

Ekologie: Terestrická rostlina, často roste ve stínu vlhkých stálezelených lesů na balvanitých svazích, méně často i mimo lesy ve vlhkých balvanitých sutích nebo v nižších křovinách.

Rumohra adiantiformis

Popis: Kapradina s plazivým nadzemním oddenkem 0,5–1 cm silným; pleviny na oddenku jsou vejčitě kopinaté, 6–16 mm dlouhé, špičaté, světle hnědé, na okraji třásnité. Listy jsou stálezelené, nápadně lesklé; řapík je 14–50 cm dlouhý, na horní straně žlábkovitý, s vejčitými, zašpičatělými plevinami; čepel je 3–4krát zpeřená, v obrysu široce vejčitá, 17–50 cm dlouhá a 12–35 cm široká, kožovitá, lístky posledního řádu jsou vejčité, peřenolaločnaté až zubaté, na bázi asymetricky klínovité, na spodní straně podél žilek roztroušeně plevinaté. Kupky výtrusnic jsou okrouhlé, asi 2 mm v průměru, většinou po jedné v ploše laloku lístku posledního řádu; ostěry jsou okrouhlé, celokrajné lysé.

Ohrožení a ochrana: V Jihoafrické republice hojnější kapradina, v jihoafrickém Červeném seznamu (2009) se jí dostalo zařazení mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).

Rumohra adiantiformis
Rumohra adiantiformis

Fotografováno dne 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Plettenberg Bay, Garden Route National Park, Robberg Peninsula).