Syn.: Geraniospermum incisum (Andrews) Kuntze, Geranium abrotanifolium L. f., Geranium incisum Andrews, Pelargonium incisum (Andrews) Willd.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Northern, Western a Eastern Cape a Free State.
Ekologie: Provází skalnatá stanoviště, často ve vnitrozemí v semiaridních až aridních podmínkách. Vystupuje až do nadmořské výšky 2200 m. Kvete takřka po celý rok.
Popis: Vytrvalý přímý polokeřík vysoký 0,4–1 m; větvičky jsou tenké, na bázi dřevnaté. Listy jsou dlanitodílné; úkrojky jsou čárkovité, přitiskle šedě chlupaté, po rozemnutí příjemně vonné. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách jednotlivě nebo v 2–5květých okolících, jsou souměrné; srůstem květní stopky a ostruhy horního korunního lístku vzniká asi 1,8 cm dlouhá „češule“; kališní lístky jsou volné, nafialovělé; bílá až růžová nebo purpurová, tmavěji žilkovaná koruna má asi 2 cm v průměru, korunní lístky jsou úzké, obkopinaté; andreceum je složeno ze 3 staminodií a 7 fertilních tyčinek; semeník je svrchní a srůstá z 5 plodolistů. Zobanité plody jsou rozpadavé.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) je tento druh zařazen do kategorie taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Fotografováno ve dnech 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kirstenbosch National Botanical Garden) a 20. 9. 2012 (Oudtshoorn, Buttelsdrift).