Syn.: Hibiscus chiovendae Cufod., Hibiscus wellbyi Sprague
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Druh je rozšířen ve východní Africe od Eritrey a Jižního Súdánu do Etiopie. Udává se rovněž ze Somálska, ale spolehlivý herbářový doklad odtud chybí. Výskyt v Keni a Tanzánii je nejistý a zřejmě se vztahuje k jiným druhům.
Ekologie: Roste v lesních lemech a na okrajích pobřežních porostů, na březích vodních toků, ale i podél cest, v druhotných křovinách a na opuštěných polích. Lokality leží v nadmořských výškách (1300–)1600–2850 m.
Popis: Statná bylina nebo keř vysoký až 2 m; stonky a květní stopky jsou plstnaté světlými chlupy s vtroušenými dlouhými chlupy tmavohnědými. Listy jsou střídavé; řapík je 0,3–3,5(–5) cm dlouhý; čepel je vejčitá až téměř okrouhlá, až 6(–7) cm dlouhá a 5 cm široká, na bázi klínovitá nebo uťatá, na okraji zubatá, zaokrouhlená až špičatá. Pětičetné květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů na krátkých stopkách; listenců kalíšku je 8–11, jsou čárkovité až obkopinaté, (1,5–)3–8 mm dlouhé; kalich je 4–8 mm dlouhý, s trojúhelníkovitými cípy, s žlutavými a občas přimíšenými tmavými chlupy; korunní lístky jsou 1–1,8 cm dlouhé, sytě červené až šarlatové; tyčinky tvoří 3–5(–7) mm dlouhou zakřivenou trubku, volné části nitek jsou 2–4 mm dlouhé; semeník je srostlý. Plody jsou téměř kulovité tobolky, které jsou 0,8–1,2 cm dlouhé.
Fotografováno dne 8. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, mezi kláštery Machina Maryam a Geneta Maryam).