Syn.: Tithymalus schimperianus (Scheele) Klotzsch et Garcke
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia schimperiana
Rozšíření: Druh s velkým areálem v subsaharské Africe. Na východě kontinentu roste od Súdánu a Eritrey po Mosambik a Zimbabwe, na východě kontinentu je ostrůvek lokalit v Nigérii, Kamerunu a na ostrově Bioko. Přesahuje rovněž na jihozápad Arabského poloostrova do Saúdské Arábie a Jemenu. Výskyt na Madagaskaru je nejistý.
Ekologie: Roste na různých typech otevřených stanovišť, v trávnících, křovinách i světlých horských lesích, občas i jako plevel. Vystupuje až do nadmořské výšky 3000 m.
Euphorbia schimperiana
Popis: Jednoletá mléčící bylina, dorůstá výšky až 60(–200) cm. Listy jsou střídavé, přisedlé nebo nezřetelně řapíkaté, kopinaté až čárkovitě kopinaté, 2,5–5 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké, celokrajné, špičaté, lysé. Květenství je okolík s (3–)5–7(–15) paprsky; listence jsou vejčité až trojúhelníkovité, 0,5–2,5 cm dlouhé, objímavé až krátce klínovité, zašpičatělé; žlázky jsou ledvinité, obvykle dvourohé, řidčeji celokrajné. Tobolky jsou kulovité, 3–3,5 mm v průměru, obvykle hladké a lysé.
Poznámka: Dosti proměnlivý druh, rostliny z různých oblastí se liší tvarem a šířkou listů, oděním i znaky na žlázkách v cyathiích a na tobolkách.
Euphorbia schimperiana
Euphorbia schimperiana
Euphorbia schimperiana
Fotografováno dne 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mt., Sone).