Syn.: Gazania araneosa DC.
Česká jména: pojilup (Presl 1846), gazánie (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Northern a Western Cape, a z přilehlých oblastí Namibie. Těžiště areálu leží ve vnitrozemí ve floristické provincii Karoo.
Ekologie: Součást vegetace jednoletek na písčitých nebo štěrkovitých plošinách, často na místech narušených sešlapem, pastvou nebo jinými lidskými aktivitami, provází dosti aridní oblasti se srážkově bohatšími jary nebo léty. Rostliny jsou ochotně spásány dobytkem. Lokality leží v nadmořských výškách 150–1350 m.
Popis: Drobná jednoletá bezlodyžná bylina, dorůstá výšky 5–30(–40) cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou kopisťovité, obvejčité až obkopinaté, 4–6,5 cm dlouhé a 4–8 mm široké, na líci víceméně lysé, na rubu vlnatě chlupaté, na okraji poněkud podvinuté, pilovité nebo zubaté a někdy s osténky. Úbory jsou jednotlivé; zákrov je zvonkovitý, dvouřadý, zákrovní listeny na bázi srůstají do číškovitého útvaru, cípy vnějších jsou krátce trojúhelníkovité, vnitřních vejčité až kopinaté; lůžko úboru postrádá plevky; jazykovitých květů je 8–14, jsou sterilní, světle žluté, nad bází s tmavými skvrnami, které tvoří výrazný věneček, na rubu se zelenavým proužkem, květy terče jsou oboupohlavné, úzce nálevkovité, žluté, s 5 kopinatými cípy. Nažky jsou obvejcovité až obráceně kuželovité, hedvábitě chlupaté; chmýr tvoří početné jemné štětinky.
Poznámka: Rod Gazania patří k nejtypičtějším rodům jihoafrických hvězdnicovitých, vyznačuje se číškovitým srůstem zákrovních listenů. Nápadným znakem je proměnlivý kroužek tmavých skvrn na bázi ligul; tyto skvrny zřejmě hrají podstatnou roli při lákání opylovačů. Tento znak se ovšem vyskytuje i u zcela nepříbuzných druhů z některých dalších rodů, např. u Arctotis hirsuta, Arctotheca calendula nebo Osteospermum scariosum. Tyto rody se ovšem také odlišují jiným uspořádáním pohlavnosti květů v úboru.
Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Klein Karoo, Uniondale).