ACACIA CONFUSA Merr. – kapinice

Syn.: Acacia richii auct. non A. Gray, Racosperma confusum (Merr.) Pedley
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Acacia confusa

Rozšíření: Pochází z Filipín a možná i z Tchaj-wanu (původní výskyt je nejistý), druhotný výskyt byl zaznamenán na dalších místech jihovýchodní a východní Asie (na ostrovech Rjúkjú, v kontinentální Číně, ve Vietnamu, Malajsii a v Indonésii), a dále na řadě ostrovů v Oceánii (až po Havajské ostrovy) a v Indickém oceánu (Mauritius, Seychely).

Ekologie: Roste v prostředí horkého a vlhkého klimatu na vlhkých až mezických stanovištích, často vytváří jednodruhové porosty, v nichž úspěšně potlačuje podrost jiných druhů.

Acacia confusa

Popis: Stálezelený strom vysoký 6–15 m; borka na kmeni je šedá až hnědá. Listy na semenáčcích a na výmladcích jsou dvakrát zpeřené; u starších jedinců jsou nahrazeny fylodii (lupenitě rozšířenými řapíky), které jsou střídavé, úzce kopinaté, někdy poněkud srpovitě zakřivené, 6–10 cm dlouhé a 0,5–1,3 cm široké, nejčastěji s 5 podélnými žilkami, na vrcholu tupě zašpičatělé, ale s háčkovitým hrotem. Květenství tvoří kulovité strbouly; květy jsou drobné, zlatožluté, vonné; kališní lístky jsou 1–1,3 mm dlouhé; korunní lístky jsou zelenavé, 1,5–1,9 mm dlouhé; tyčinky jsou početné, asi 3,5 mm dlouhé; pestík tvoří jediný plodolist. Plody jsou černohnědé ploché lusky 4–9(–12) cm dlouhé a 0,7–1,5 cm široké; obsahují široce elipsoidní, 5–6 mm dlouhá, jedovatá semena.

Využití: Pěstován jako okrasná dřevina, také se z ní získává tanin. Rychle invaduje na narušených půdách a po ohni; v oblastech druhotného rozšíření má místy až nebezpečný invazní charakter.

Acacia confusa
Acacia confusa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 10. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin, národní park Vallée de Mai).