Syn.: Acacia leucophylla Coville ex Sweet, Acacia mangium var. holosericea (A. Cunn. ex G. Don) C. T. White, Acacia multispirea Domin, Racosperma holosericeum (A. Cunn. ex G. Don) Pedley
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Severoaustralský druh, jehož areál se táhne od západoaustralských regionů Pilbara a Kimberley přes celé Severní teritorium až po jižní Queensland. Byl zavlečen také na Novou Guineu, do jižní Indie, na jihozápad Arabského poloostrova i do západoafrického Sahelu.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, na březích vodních toků. Kvete od dubna do října, nejintenzivněji od června do srpna.
Popis: Vzpřímený keř dosahující výšky 2–5 m, s větvičkami chlupatými, vzácně lysými. Fylodia jsou rovná, eliptická nebo dimidiátní, nejširší ve svém středu, 10–20(–25) cm dlouhá a (1,5–)2–5(–6) cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, obvykle hustě hedvábitě chlupatá, zřídka lysá, se 3 primárními žilkami na bázi přiléhajícími k okraji fylodia; palisty jsou trojúhelníkovité, až 2 mm dlouhé, bělavé, chlupaté, vytrvávající. Květenství je axilární, klasnaté, jen 42–55 mm dlouhé a 3–6 mm široké, květy jsou 5četné, žluté. Plody jsou podlouhlé lusky, jen 2,5–4 mm široké, nepravidelně stočené, vytvářející propletené shluky.
Využití: Fylodia, kůru a lusky této kapinice používali původní Australané při kožních problémech, bolestech hlavy i tropických infekcích. V Indii a Africe je tento keř zdrojem palivového dřeva, ale i výživných potravin (pražená semena) a krmiva po hospodářská zvířata.
Poznámka: Na celém světě je známo 1085 zástupců rodu Acacia, z Austrálie je jich uváděno 1073 druhů. Na tomto kontinentu se jedná o druhově naprosto nejpočetnější rostlinný rod.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, region Victoria Bonaparte, okolí Timber Creek).