Syn.: Acacia armata var. paradoxa (DC.) Ser., Acacia falcifolia Hoffmanns., Acacia furcifera Lindl., Acacia tristis Graham, Acacia undulata Willd. ex Spreng., Mimosa paradoxa (DC.) Poir., Phyllodoce undulata Willd. ex Link, Racosperma paradoxum (DC.) Mart.
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Endemit jihovýchodní Austrálie s areálem sahajícím od jihoaustralského Eyrova poloostrova přes Victorii a východ Nového Jižního Walesu až po jihovýchodní Queensland. Byl zavlečen také na jihozápad australského kontinentu, na Tasmánii, ale i na Nový Zéland, do jižní Afriky, americké Kalifornie a do Mexika. Jeho šíření může mít až invazní charakter.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci a ve světlých lesích, bývá vysazován i do zahrad a parků, objevuje se v okolí lidských sídel. Kvete od července do listopadu.
Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 2–5(–8) m, s větvemi někdy obloukovitě skloněnými a letorosty chlupatými nebo olysalými. Fylodia jsou kopinatá nebo podlouhle eliptická, 8–20 mm dlouhá a 2–7(–11) mm široká, po okraji zvlněná, na vrcholu špičatá nebo tupá, lysá nebo řídce chlupatá; palisty jsou přeměněny na trny 4–15 mm dlouhé. Květenství vyrůstají jednotlivě z úžlabí fylodií na stopce 5–15(–20) mm dlouhé, hlávka je kulovitá, dosahuje v průměru okolo 12 mm, je (20–)30–50květá, zlatožlutá, květy jsou 5četné. Plodem je lusk až 60 mm dlouhý a jen 3–5 mm široký, chlupatý.
Poznámka: V Austrálii je v současnosti rozlišováno 1073 druhů kapinic, jedná se o druhově naprosto nejpočetnější australský rostlinný rod.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Flinders Chase National Park).