ACRIDOCARPUS ORIENTALIS A. Juss.

Syn.: Anomalopteris orientalis (A. Juss.) Kuntze
Čeleď: Malpighaceae Juss.
Acridocarpus orientalis
Rozšíření: Areál se skládá ze tří samostatných ostrůvků. Jeden leží ve východní Africe (Somálsko), dva na Arabském poloostrově v Ománu, kde roste jednak v Dhofaru (a zřejmě odtud zasahuje i do Jemenu), jednak v horách v severní části země, odkud velmi omezeně přesahuje i do Spojených arabských emirátů do emirátu Abu Dhabi.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou štěrkové pláně a kamenité svahy v nadmořských výškách 300–1500 m, velmi často v horských vádí.
Acridocarpus orientalis
Popis: Větší keř nebo malý stromek, dorůstá výšky až 3 m; borka je bělavá; letorosty jsou v mládí hustě hnědavě, později šedavě plstnaté. Listy jsou střídavé, kožovité; řapík je 0,5–1,2 cm dlouhý; čepel je eliptická, 4,5–10 cm dlouhá a 1,2–4 cm široká, v mládí alespoň na žilnatině rezavě chlupatá, později olysalá, celokrajná, na vrcholu tupě špičatá. Květenství jsou husté, 5–12(–20) cm dlouhé hrozny na koncích větví; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou široce vejčité až téměř okrouhlé, asi 3,5 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, krátce nehetnaté, téměř okrouhlé, 1–1,5 cm dlouhé, zlatožluté, na okraji třásnité; tyčinek je 10, prohnutých; čnělka je zahnutá, 7,5–8 cm dlouhá. Plody jsou křídlaté, hustě plstnaté dvounažky 2–3 cm dlouhé, se semenem na bázi.
Využití: V lidovém léčitelství se používají v oleji nasekané listy jako prostředek proti křečím. Získává se z něj také žluté barvivo.
Poznámka: Do rodu Acridocarpus se řadí kolem 30 druhů, z nich převážná většina se vyskytuje v subsaharské Africe a na Madagaskaru; nejblíže je příbuzný sokotranský endemit Acridocarpus socotranus. Pozoruhodné je, že jeden druh tohoto rodu roste na vzdálené Nové Kaledonii (Acridocarpus austrocaledonicus).
Acridocarpus orientalis
Acridocarpus orientalis
Acridocarpus orientalis
Acridocarpus orientalis
Acridocarpus orientalis
Acridocarpus orientalis
Acridocarpus orientalis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. a 22. 9., 1. a 2. 10. 2015 (Omán: gov. Dhofar, Mughsayl a Wádí Sayq; gov. Ad Dakhiliyah, Wádí Quray a Jabrin).