Syn.: Iris attica Boiss. et Heldr.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Iris pumila subsp. attica
Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá především v Řecku (na pevnině i na ostrovech v Egejském moři), přesahuje i do Makedonie. Dále je znám z Turecka z více míst v západní a centrální Anatolii.
Ekologie: Preferuje výslunná, kamenitá stanoviště v nadmořské výšce 400–2100 m, spíš lokálně na horských svazích s nízkými jalovcovými porosty a borovými solitéry, dominuje na skalních teráskách. Kvete od února do května.
Iris pumila subsp. attica
Popis: Vytrvalá bylina 8–12(–14) cm vysoká, s hlízovitě ztloustlým oddenkem; tvoří lodyhu nanejvýš 1 cm dlouhou, která nese jediný květ. Listy jsou přízemní, výrazně srpovitě zahnuté, sivozelené, dlouhé 5–8 cm, široké 4–9(–12) mm. Květ je podepřen bylinnými obkopinatými listeny toulce; tenká okvětní trubka je 2,5–7 cm dlouhá; vnější cípy okvětí jsou obvejčité, odstálé, dolů svěšené, úzce nehetnaté, 3,5–5 cm dlouhé a 1–1,8 cm široké; u žluté formy mívají v bazální polovině bílý kartáček, kolem nějž může být hnědá skvrna, případně kresba tvořená hnědou žilnatinou, modrofialová forma má vnější lístky až fialově purpurové, s žilnatinou podobné až červenohnědé barvy a bílým nebo bleděmodrým kartáčkem; vztyčené vnitřní okvětní cípy jsou krátce nehetnaté, obvejčité, žluté nebo modré až fialové, 3,5–5 cm dlouhé a 1,6–2,5 cm široké; tyčinky jsou 3; bliznová ramena jsou 2,2–2,5 cm dlouhá, s 2 tupými nebo špičatými laloky. Plodem je tobolka.
Poznámka: Nominátní poddruh Iris pumila subsp. pumila je kontinentální taxon, který se vyskytuje ve střední a jihovýchodní Evropě a zasahuje až do centrálního Ruska; do Řecka již nezasahuje. Odlišuje se poněkud větší velikostí ve většině znaků, zejména širšími, méně srpovitými listy; důležitým rozdílem je odlišný počet chromosomů: na rozdíl od subsp. attica, která je diploidní (2n = 16), je nominátní subsp. pumila tetraploidní (2n = 32).
Iris pumila subsp. attica
Iris pumila subsp. attica
Iris pumila subsp. attica
Iris pumila subsp. attica
Iris pumila subsp. attica
Iris pumila subsp. attica
Iris pumila subsp. attica
Fotografováno dne 7. 5. 2015 (Řecko, na úbočí Parnassu).