Syn.: Ajuga chamaepitys Guss., Ajuga chamaepitys subsp. ciliata Smejkal, Ajuga chia Schreb., Ajuga comata Stapf, Ajuga intermedia Boiss. et Orph., Ajuga pseudochia Des.-Shost., Chamaepitys chia (Schreb.) Holub, Teucrium chium (Schreb.) J. F. Gmel., Teucrium pseudochamaepitys Georgi, nom. illeg.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Roste v jižní a jihovýchodní Evropě, zasahuje na západ do Itálie, na sever do Maďarska, na Ukrajinu a v Rusku až do Voroněžské a Kurské oblasti. Kromě toho se vyskytuje v Turecku a na Blízkém východě v Sýrii, Libanonu, Izraeli a Jordánsku, také v Zakavkazí a v Íránu. Na Balkáně a ve střední Evropě se vyskytují populace přechodné k typické Ajuga chamaepitys.
Uvádí se i z Česka a ze Slovenska, není však vyloučeno, že šlo o morfologicky přechodné typy, resp. o přechodný výskyt zavlečených rostlin.
Ekologie: Roste ve stepích, na kamenitých stráních a svazích, na náspech i kolem cest. Kvete v lednu až květnu.
Popis: Vytrvalá bylina, celá pokrytá jemnými chlupy, výška 10-25 cm, hustě olistěné lodyhy purpurově zbarvené, vystoupavé až přímé, rozvětvující se u báze. Listy přisedlé, vstřícné, se třemi podlouhlými úzkými laloky, nápadné květy s jediným výrazným spodním pyskem, žluté s početnými červenohnědými skvrnami. Plodem je tvrdka.
Záměny: Je značně podobný nominátnímu poddruhu zběhovce trojklaného (Ajuga chamaepitys). Na rozdíl od něj má větší květy s hlubším vroubkováním pysku, které délkou přesahují list pod nimi.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR je zařazen mezi nejasné případy vyhynulých taxonů (A3).
Poznámka: Druhové jméno chia odkazuje na řecký ostrov Chios.
Fotografováno v květnu 2009 (Jordánsko, Petra).