Syn.: Ajuga alba (Gürke) Robyns, Ajuga bracteosa Wall. ex Benth., nom. illeg., Ajuga crenata Chiov., Ajuga densiflora Wall. ex Benth., Ajuga hyosciami Wall. ex Benth., Ajuga remota Benth.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Areál druhu je poněkud nejasný. Vyskytuje se v horách východní Afriky (Eritrea, Etiopie, Keňa a Tanzánie), totožné rostliny rostou zřejmě také na jihozápadě Arabského poloostrova. Někdy jsou s tímto druhem ztotožňovány i rostliny rostoucí od Afghánistánu a Pákistánu po jižní Čínu včetně Tchaj-wanu, ale jsou zřetelně odlišné; pro ně se doposud nejčastěji používalo jméno Ajuga crenata. Problém vyžaduje další studium.
Ekologie: Vyskytuje se na strmých výslunných travnatých nebo skalnatých svazích, často též na okrajích křovin. Na Arabském poloostrově provází nadmořské výšky 1800–3000 m, fotografované rostliny rostly ve výšce 3175 m.
Popis: Vytrvalá bylina, v horní části lodyh a na listech hustě šedavě chlupatá; lodyhy jsou vystoupavé, kořenící v dolních nodech, dorůstají výšky 10-30 cm. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, obkopinaté až obvejčité, až 10 cm dlouhé, na okraji mělce oddáleně vroubkované. Květenství tvoří 3květé lichopřesleny v paždí listenů; kalich je téměř pravidelný, široce zvonkovitý, často v ústí poněkud zaškrcený, 5zubý; koruna je asi 1 cm dlouhá, světle fialová nebo namodralá, skládá se z trubky a 3laločného dolního pysku, horní pysk je zakrnělý, prostřední lalok dolního pysku je širší než postranní, často na konci vykrojený; tyčinky jsou 4, vyčnívají z korunní trubky. Plody jsou tvrdky asi 2 mm dlouhé, nápadně síťkované.
Využití: Rostlina je využívána v tradičním léčitelství jako prostředek proti malárii, úplavici, horečnatým stavům, krvácení, ale i proti červím parazitům. Nálev z kořene má výrazně hořkou chuť. Při bolestech zubů lze žvýkat listy.
Fotografováno dne 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, mezi tábořišti Sankaber a Geech).