Syn.: Bugula reptans (L.) Scop., Teucrium reptans (L.) Crantz, Ajuga vulgaris subsp. reptans (L.) Rouy
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Druh je rozšířen ve velké části Evropy – od Irska, Velké Británie, Francie až po Ural a od jižní Skandinávie až po Sicílii a Řecko, dále v Zakavkazí, Arménii, Turecku a Íránu. Byl zavlečen i do Severní Ameriky, do Japonska, na jihovýchod Austrálie a na Nový Zéland.
V Česku se vyskytuje na celém území hojně až roztroušeně, od nížin až téměř po horní hranici lesa. Nejvyšší lokality jsou v krkonošských a jesenických karech.
Ekologie: Roste v listnatých lesích, v údolích lesních potoků, na loukách a v křovinách. Jedná se o druh polostinných stanovišť a středně vlhkých půd. Není příliš náročný na živiny. Kvete od dubna do července.
Popis: Vytrvalá bylina s horizontálně orientovaným oddenkem a s 2–4 plazivými nadzemními výběžky. Lodyha jediná (zřídka lodyh více), nevětvená, přímá nebo vystoupavá, čtyřhranná, při bázi olysalá, výše na dvou protilehlých stěnách pýřitě chlupatá a na zbývajících dvou lysá. Listy přízemní růžice dlouze řapíkaté, čepel je úzce obvejčitá, téměř celokrajná. Lodyžních listů většinou dva páry, jsou krátce řapíkaté, s vejčitou čepelí. Lichopřeslenů bývá 4–10, jsou 6–10květé, tvoří vrcholový klas. Koruna květu 12–17 mm dlouhá, modrá nebo modrofialová, zřídka bílá nebo špinavě růžová. Plody jsou tvrdky.
Fotografováno ve dnech 28. 4. 2007 (Česko, NPR Voděradské bučiny) a 19. 4. 2008 (Vlčnov).