ANCHUSA CALCAREA Boiss. – pilát / smohla

Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Anchusa calcarea

Rozšířní: Druh Pyrenejského poloostrova, vyskytuje se v jeho západní a jižní části, od Galicie přes Portugalsko až po Málagu. V jihozápadním Španělsku se rozlišuje ještě poddruh Anchusa calcarea subsp. losadae.

Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a dunách, společně například s druhy Armeria pungens, Euphorbia paralias, Linaria bipunctata, Lotus creticus, Malcolmia littorea, Silene littorea aj. Kvete od března až do června.

Anchusa calcarea

Popis: Dvouletá nebo vytrvalá bylina s lodyhou přímou, (20–)40–150 cm dlouhou, v horní části větvenou, skoro lysou nebo štětinatě chlupatou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, eliptické až obkopinaté, až 20 cm dlouhé a asi 2 cm široké, kožovité, celokrajné nebo na okraji zvlněné, chobotnaté až zubaté, s výraznými bílými bradavičnatými skvrnkami při bázi štětin, lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, podlouhle eliptické, zhruba 8 cm dlouhé. Květenství je latnaté, složené z vijanů, až 17 cm dlouhé; listeny jsou vejčité, až 11 mm dlouhé; kalich je 4–8(–10) mm dlouhý, chlupatý, do čtvrtiny své délky dělený do eliptických cípů; koruna dosahuje průměru 6–10(–11) mm, je modrá, korunní trubka je o něco delší než kalich, cípy jsou vejčité, šupiny pakorunky jsou bílé. Plody jsou tvrdky.

Anchusa calcarea
Anchusa calcarea
Anchusa calcarea
Anchusa calcarea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 19. 4. a 23. 4. 2017 (Portugalsko, Praia do Malhão a Vila Nova de Milfontes).