ANDROSACE TAPETE Maxim. – pochybek / pochybok

Syn.: Androsace densa Pax et K. Hoffm., Androsace gustavii R. Knuth, Primula tapete Kuntze, Primula tapete Derganc
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité

Androsace tapete

Rozšíření: Druh je rozšířen v Nepálu, Sikkimu, Bhútánu a v Číně v Tibetu a dále provinciích Kan-su, Čching-chaj, S’-čchuan a autonomní oblasti Sin-ťiang.

Ekologie: Roste na suchých travnatých stanovištích a štěrkovitých sedimentech v nadmořských výškách 3500–5000 m. Stěsnaný vzhled rostliny je adaptací k suchému, větrnému vysokohorskému prostředí s velkým kolísáním denních a nočních teplot.

Androsace tapete

Popis: Polštářová vytrvalá bylina, vytvářející k zemi přitisknuté, natěsnané, hustě olistěné neustále dorůstající lodyhy. Listové růžice mají 2–3 mm v průměru; vnější listy jsou podlouhlé, 2–3 mm dlouhé, tmavohnědé, téměř lysé; vnitřní listy jsou čárkovité až obkopinaté, rovněž 2–3 mm dlouhé, v horní polovině s hustými kadeřavými bílými chlupy. Květy jsou jednotlivé, téměř přisedlé na vrcholcích lodyh, 5četné; kalich je trubkovitý, 2,5–3 mm dlouhý, do 1/3 rozčleněný na trojúhelníkovité, na okraji chlupaté cípy; koruna je kolovitá, má asi 3 mm v průměru, bílá nebo narůžovělá, s široce obvejčitými cípy, ústí korunní trubky je výrazně červené nebo žluté; 5 tyčinek má velmi krátké nitky; čnělka nevyčnívá z korunní trubky. Plodem je téměř kulovitá tobolka.

Androsace tapete
Androsace tapete

Fotografoval František Mazáč, dne 12. 5. 2009 (Čína, Tibet, Yamdrok Yumtso).