Syn.: Arabidium alpestre Spach, Arabidium alpinum (L.) Fourr., Arabis crispata Willd., Arabis cuneifolia Hochst. ex A. Rich., Crucifera arabis E. H. L. Krause, Turrita alpestris Bubani
Česká jména: huseník alpský (Kubát 2002)
Slovenská jména: arábka alpínska (Goliašová et al. 2002)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Arktické oblasti Evropy a severovýchodu Severní Ameriky, Grónsko, Island, také západní Sibiř a patrně i ruský Dálný východ, Keňa a Etiopie. V jižněji položených oblastech Evropy jen v horských oblastech, v Alpách, Francouzském středohoří, Pyrenejích, Apeninách, Dinaridech, Karpatech, Sudetech. Ještě jižněji (od ostrovů Makaronésie a severozápadní Afriky přes jižní Balkán po Malou Asii a severní Írán) se vyskytuje v poddruhu A. a. subsp. caucasica, často bývá tento taxon klasifikován jako samostatný druh.
U nás se s oblibou pěstuje jako skalnička, občas zplaňuje (např. Velké Meziříčí, Mikulov). Na Slovensku roste v Karpatech.
Ekologie: Roste v tundře nebo na vápencových sutích, kolem horských pramenišť, v pásmu od hor až do alpínského stupně (až do výšky 3200 m n. m.). Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, (5–)10–40 cm dlouhou, obvykle nevětvenou, chlupatou. Listy v přízemní růžici, řapíkaté, obvejčité až kopisťovité, zubaté, lodyžní listy jsou vejčité až okrouhlé, 12—25 mm dlouhé, srdčitou bází přisedlé, ostře řídce zubaté, chlupaté. Květy vyrůstají v hroznu, kališní lístky jsou 3–5 mm dlouhé, korunní lístky 6–11 mm dlouhé, bílé. Plodem je šešule, 20–40 mm dlouhá.
Využití: Pěstuje se v zahradách jako dekorativní trvalka, vysazuje se s oblibou na skalkách.
Fotografováno dne 18. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Tre Cime).