ARAUCARIA CUNNINGHAMII Mudie – blahočet Cunninghamův

Syn.: Altingia cunninghamii (Mudie) Gorrie, Eutacta cunninghamii (Mudie) Link, Eutassa cunninghamii (Mudie) G. Don
Česká jména: blahočet (Presl 1846), araukárie (Valíček 1989), blahočet (Mareček 1994)
Čeleď: Araucariaceae Henkel et W. Hochst. – blahočetovité

Araucaria cunninghamii

Rozšíření: Vyskytuje se na severovýchodě Austrálie (východ Queenslandu, severovýchod Nového Jižního Walesu, severně od Nambucca River) a na Nové Guineji, kde bývá rozlišována varieta Araucaria cunninghamii var. papuana.

Ekologie: Roste v horských deštných lesích, ale také v suchých lesích a v křovinaté vegetaci, v Austrálii stoupá do nadmořské výšky okolo 600 m, na Nové Guineji se objevuje spíše ve vyšších polohách, v nadmořských výškách od 500 až do 3355 m.

Araucaria cunninghamii

Popis: Strom dosahující výšky až okolo 50 m, s korunou věžovitou a borkou šedohnědou, zvrásněnou. Jehlicovité listy vyrůstají na konci větví, jsou dvoutvaré, juvenilní jsou jehlicovité, ploché, 10–20 mm dlouhé, starší jsou 5–10 mm dlouhé, zahnuté, překrývající se. Samčí šištice vyrůstají jednotlivě, jsou válcovité, až 50 mm dlouhé, samičí šištice jsou vejcovité, asi 100 mm dlouhé, semena jsou elipsoidní, s blanitým křídlem, asi 15 mm dlouhá.

Využití: Kvalitní dřevo tohoto stromu bylo v minulosti používáno na výrobu nábytku, podlah, dýh a obložení, což vedlo až k plantážnímu pěstování těchto dřevin. Vysazuje se také v městské zeleni.

Araucaria cunninghamii
Araucaria cunninghamii
Araucaria cunninghamii
Araucaria cunninghamii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Adelaide Botanic Garden).